avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii - restrangere activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii - restrangere activitate

lucrez intr-un chiosc. Patroana mi-a dat in data de 17.12.2013 o foaie de hartie in care ma informa ca se restrange activitatea. Verbal mi-a spus ca de la 01.01.2014 voi fi data in somaj, dar nu mi-a fost dat nici un act oficial pana in prezent si verbal mi s-a spus ca mi se da restul concediului de odihna si ca nu mai este necesar sa mai merg la serviciu. Intrebarea este daca nu trebuia sa primesc o hartie oficiala pana acum pentru a putea beneficia de somaj din 01.01.2014. Va rog sa ma ajuta-ti cu un raspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:31, 20 Decembrie 2013
Imediat dupa 01.01.2014 va trebui sa vi se comunice decizia de incetare a c.i.m. in baza art.65 C.mun., adeverinta de vechime si adeverinta pentru somaj.

In astfel de situatii, in practica, angajatorii emit instiintari de preaviz pe care la inmaneaza angajatilor care urmeaza afi concediati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie ceferistul10 ceferistul10 Buna dimineata daca ma poate ajut cineva cu un sfat.lucrez la o firma de 3 ani unde de si am fost angajat pe functia de agent vanzari am ocupat functia de ... (vezi toată discuția)
Revenire din ccc geo123 geo123 O angajata aflata in concediu de crestere copil trebuie sa revina la servici,pe 29.01.2011 copilul implinind 2 ani. In decembrie 2009 firma la care era ... (vezi toată discuția)
Despre concediere Andy26 Andy26 Buna ziua, M-ar interesa ce drepturi are un angajat in cazul concedierii (sa zicem din motivul ca studiile sale nu mai corespund pt postul respectiv). - ... (vezi toată discuția)