Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre concediere

Buna ziua,
M-ar interesa ce drepturi are un angajat in cazul concedierii (sa zicem din motivul ca studiile sale nu mai corespund pt postul respectiv).
- exista un preaviz de 20 de zile lucratoare? ce lege noua prevede asta?
- in termen de cate zile de la data instiintarii verbale este angajatorul obligat sa prezinte in scris motivele concedierii?
- la plecare, ce acte trebuie sa solicite fostul angajat? din cate stiu, va primi cartea de munca veche si inutila si acea adeverinta conform noi legi a cartilor de munca in format electronic.
- fostul angajator mentioneaza in vreun act concedierea angajatului ( adeverinta sau alt document) din cate am auzit, acum cativa ani se mentiona in cartea de munca concedierea ?!
As vrea sa ajut pe cineva si de aceea solicit raspunsuri cat mai clare. Va multumesc anticipat.
- exista un preaviz de 20 de zile lucratoare? ce lege noua prevede asta?

Art. 75 C.mun,
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

- in termen de cate zile de la data instiintarii verbale este angajatorul obligat sa prezinte in scris motivele concedierii?

Nu exista niciun text de lege care sa prevada asa ceva.
Decizia de concediere ca cuprinde atat motivele de drept , cat si cele de fapt ale concedierii

- la plecare, ce acte trebuie sa solicite fostul angajat? din cate stiu, va primi cartea de munca veche si inutila si acea adeverinta conform noi legi a cartilor de munca in format electronic.

La incetarea c.i.m. va trebui sa primiti urmatoarele acte:
- carnetul de munca ;
- decizia de incetare a raporturilor de munca (1 ex in original);
- adeverinta necesara dosarului de somaj cuprinzand veniturile realizate in ultimele 12 luni;
- adeverinta de vechime pentru perioada lucrata de dupa 01.01.2011

- fostul angajator mentioneaza in vreun act concedierea angajatului ( adeverinta sau alt document) din cate am auzit, acum cativa ani se mentiona in cartea de munca concedierea ?!

Incetarea c.i.m. se mentioneaza in :
- adeverinta de vechime
- in REVISAL. Completarea si transmiterea REVISAL-ului se face la data incetarii c.i.m.