avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate giocont

Activitate giocont

Va multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa ma indrumati in legatura cu urmatoarea situatie:
- mama mea a iesit la pensie pentru limita de varsta si, dupa decesul tatului meu (fost militar M.Ap. N.), a optat pentru pensia de urmas;
- este posibil sa se revina la pensia pentru limita de varsta (din sistemul public de pensii CNPP)?
Multumesc!
Multumesc!
Am gasit ceva in Codul administrativ.
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati sa identific temeiul legal (lege, OG, OUG, hotarare de guvern, ordin sau regulament emis de un minister s.a.) pentru plata locurilor de parcare, conform Regulamantelor emise de Consiliile Locale privind parcarile de resedinta (in special din zonele de blocuri).
In aceste regulamente, pe langa alte prevederi, se solicita plata pentru un loc de parcare de resedinta, amenajat de primarii, sub forma unui abonament periodic.
Am gasit un Regulament general de urbanism din 27.06.1996, aprobat prin HGR 525/1996, dar nu am identificat prevederi legate de plata parcarilor de resedinta.
Multumesc!
Răspuns la discuția Act recunoastere succesiune
Buna ziua!
Revin pe aceasta tema si va rog sa imi raspundeti in continuare:
- daca intre momentul intocmirii certificatului de mostenitor (care urmeaza a se anula) a existat o vanzare din terenul mentionat in masa succesorala (cu acceptul atat al nepoatei(!), cat si a ceiluilalt mostenitor inscris in certificat, in sensul ca ambii au semnat in Contractul de vanzare-cumparare), atunci instanta are nevoie de acte din care sa rezulte situatia actuala a suprafetelor de teren, in vederea stabilirii taxelor?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Adresa fundație
Da, am inteles!
Este de neinteles faptul ca, cei care au trimis Decizia de impunere, dupa ce i-am informat despre acest lucru, continua sa trimita Notificari/ Somatii ....
Va multumesc!
Răspuns la discuția Adresa fundație
multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa mă îndrumați să rezolv următoarea situație:
La adresa mea, am primit o decizie de impunere pentru o fundație, care are declarată aceeași adresa a sediului.
Fundația aparține fostului proprietar al locuinței în care stau, persoana cu care nu mai am date de contact.
Cum pot rezolva această situație, astfel încât fundația sa nu mai aibă aceeași adresa cu a mea?
Mulțumesc!
Succesiune
Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti, cine este in drept sa mosteneasca bunurile din masa succesorala in urmatoarea situatie:
- au fost 3 frati (2 fete si un baiat)
- toti au decedat: primul a fost baiatul, apoi urmatoarele surori;
- pentru prima din surori care a decedat, la dezbaterea succesiunii, s-a emis un Certificat de mostenitor prin care 1/1 din masa succesorala a revenit celei de a doua sora, in viata, desi la acel moment a existat si o nepoata din partea fratelui decedat, care nu a fost anuntata cu privire la dezbaterea succesiunii.
Intrebarea mea este: Nepoata ar fi trebuit sa fie inclusa in certificatul de mostenitor si cu ce cota?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Act recunoastere succesiune
Buna ziua!
Am inteles! Voi cauta un avocat specializat in succesiuni. Am postat, deoarece doream sa ma informez in legaura cu acest subiect.
Va multumesc!