avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Activitate Raheli

Activitate Raheli

Adam Grecu a scris:

Trebuie chemati la fata locului si daca este nevoie, poate se monteaza mai multi stalpi, nu numai unul...


i.am invitat si cic a venit si au constatat ncesitatea cei de la primarie, apoi au venit si de la luxten si ei au facut doua adrese spunand ca iluminatul optim este asigurat. m.au si sunat sa imi spuna asta si i.am intrebat de unde au informatia ca este teren privat ca este similar cu un bloc de stat.... noi persoanele fizice suntem proprietari si pe noi ne deservesc cele doua institutii, ca doar nu suntem vreo institutie sau fabrica de productie....

in schimbul de adrese vreme de 1 an va dati seama ca am pus problema in toate felurile,

o sa ma duc in audienta la primarie dar pana atunci astept sa vad ce mai zice presedinta de la luxten ca am invitat.o sa imi spuna de unde au ei informatia de teren privat si am invitat.o intr.o sera sa stea 20 minute in coltul blocului sa vad daca ma vede pe intuneric....

este trist ca am rabdarea de 1 an de a scrie dar nu renunt si voi merge in audienta, ca doar nu o sa pun asociatia cu toti proprietarii sa platesca montarea si stalpul de iluminat ca ca aiba ei si restul blocurilor lumina cand merg pe strada.

blocul vecin a pus neoane trase din bloc..... sa vedeti solutia vecinilor care cred ca au cedat ,,,,,

Multumesc frumos pt atentie si raspunsuri.

Multumesc pentru raspuns, dar terenul pe care dorim amplasarea stalpului este pe domeniul primariei la o intersectie de strazi. Care este normativa din care ati citat. as vrea sa o studiez si sa discut cu luxten mai in amanunt, poate gasim o solutie. lucrarea va costa bani frumosi, cu siguranta.
Multumesc frumos pentru raspunsul la obiect.
Buna seara,
ma confrunt cu o problema cu autoritatile de vreun an si va rog sa ma ajutati cu un temei legal.

Astfel, in dreptul blocului nostru nou avem nevoie intr.un colt de montarea unor stalpi de iluminare pt ca este intuneric noaptea.

Raspunsul primariei de sector si primariei generale este favoirabil de montare iar raspunsul luxten la adresa primariei este ca la constatarea pe teren ca este bloc construit pe proprietate privata si nu este deservita de luxten si contractul cu primaria.....

totusi blocul construit de un dezvoltator este integral detinut in proprietate privata de persoane fizice precum un bloc vechi construit.

mai pot avea vreo cale de a obtine un raspuns favorabil pt montare stalpi iluminat?

schimbul de adrese dureaza de 1 an..... intre primarie
sector, primaria generala si luxten....

Multumesc,
Super. Multumesc pt raspuns si clarificari, ref legislatia care prevede tinerea in lesa a cainilor/botnita, pt ca vrem sa somam mai intai chiriasi faptasi si proprietarul care tolereaza si apoi vom chema toate autoritatile si vom reclama.
Ideea este ca acesti chiriasi au achitat chiria pt 1 luna in avans si dupa aceasta luna am dori ca acestia sa plece din ap din cauza cainilor....... asa ca actionam in consecinta.
In reclamatie vrem sa citam legea respectiva cu art....
Multumesc mult Adriantot si Ynocentta.
rog raspuns la subiect daca se poate, intrebarea era despre temei legal, opinii legale, nu opinii personale. Nu va doresc mizeria si napustirea cainilor peste dvs si copii dvs, muscat de maini. Multumesc. Raspunsul dvs nu ma ajuta cu nimic.
curioasa2013 a scris:

Ce ciudat! Daca chiriasii sau proprietarul vor plati in plus, dispare frica de caini?:)))))))) si m-as mira ca acei caini sa muste, si nu inteleg frica de a iesi din bloc, odata ce acei caini au stapani.. in fine... banuiesc ca se poate face reclamatie privind " agresivitatea" cainilor si dovada acesteia,prin "hartii" de la medicul care a constatat muscatura, desi clar nu exista.Eu nu cred!


multumesc pentru raspunsul la obiect. m.ati ajutat f mult. multumesc frumos.
buna seara, va rog sa ma ajutati cu o opinie.
cum putem sa rezolvam situatia unei garsionere in care chiriasii au 3 dulai zgomotosi, care lasa mult par in lift si pe holul de la intrare in bloc si IN PLUS se reped si latra/sperie lumea prin bloc de ne frica sa mai iesim din bloc fara sa ne asiguram ca nu vin cainii.......

putem sa decidem in comitet executoiv costuri suplimentare, nr suplimentar de persoane la intretinere? e in regula asta?
cu vorba buna am incercat si cu proprietarul si cu chiriasul dar degeaba.
mizerie si neplaceri. vecini speriati, atacati de caini, muscati de mana ......
ce ne sfatuiti, va rugam,
Avem vreun temei legal sa actionam?
Multumesc frumos,
Acum ne este clar. Avem paza permanenta si asta vroiam sa stiu dsaca putem decide noi in AG sa legitimam personale ce intra in blos si sa inregistram intr-un registru adtele lor de identificare, FARA A INCALCA vreo prevedere legala.
Asa vom face.
Multumesc mult pentru toate raspunsurile si pentru clarificari.
Acum este foarte clar. Multumesc frumos.
Răspuns la discuția carte imobil
multumesc frumos pt atentie si raspuns.