avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate agb23

Activitate agb23

Pot aplica pt cumpararea unei locuinte prin Programul Prima Casa?

Situatia este urmatoarea: sunt casatorit si nu am detinut si nu detin nicio locuinta. Sotia mea detine o locuinta, cumparata anterior casatoriei, cu suprafata mai mare de 50 mp, dar care ii apartine in totalitate ei.

Textul legii este: sa fi cetatean roman si la data solicitarii creditului fie nu detii in proprietate exclusiva sau impreuna cu sotul ori sotia nicio locuinta, indiferent de modul si de momentul in care a fost dobandita, fie detii in proprietate exclusiva sau impreuna cu sotul ori sotia cel mult o locuinta, dobandita prin orice alt mod decat prin Programul Prima Casa, in suprafata utila mai mica de 50 mp;
Doresc sa comercializez online sau direct(prin predare) diverse bunuri, sa revand produse cumparate de pe site-uri din strainatate, pe alte site-uri din Romania, si vreau sa imi desfasor activitatea legal.
Si pentru acesta as vrea sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac :
1. ce fel de societate sa infiintez;
2. cum sa vand cu acte in regula;
3. cum sa cumpar pentru a putea revinde, adica cu ce acte sau sub ce forma
4. ce reguli fiscale si contabile trebuie sa cunosc si sa respect. pentru a fi in legalitate,

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Ceea ce a afirmat "Xerxes", la acest lucru m-am gandit si eu si de aceea am deschis topicul acesta: In momentul incheierii precontractului pretul a fost de 48000 cu TVA inclus; vanzatorul incheind acest act si nestiind de capacitatea mea de a beneficia de Tva redus(in situatia asta dupa returnarea TVA catre stat vanzatorul ar fi ramas cu 48000 - Tva 24%= cca 39000 ~Tva e platit de cumparatorul). Dar daca eu sunt in situatia de a plati TVA 5% inseamna k vanzatorul trebuia sa imi ceara pretul de 39000 + TVA 5%, insa el acum plateste TVA 5% din suma de 48000, ramanand cu 45500 banii lui. Asta inseamna ca e diferenta intre cat trebuia initia si cati bani a incasat vanzatorul de cca. 6500.

Cota acesta de 5% nu este data de stat in beneficiul cumparatorului pt a stimula cumpararea de locuinte noi, avantajul fiind pretul mai mic dat de TVA-ul mai mic ce trebuie platit catre stat. Vanzatorul in oricare din situatii trebuie sa incaseze acelasi pret de baza; nu e corect si normal asa?
Va multumesc pt informatii si ajutor. o sa ma duc maine sa cer factura ca sa am toate datele/ informatiile complete.
nu se precizeaza cota in contract, doar TVA INCLUS. Dar ar trebui sa apara pe factura. O sa ma duc maine sa le cer factura, pt ca pe mine ma afecteaza atat suma platita in plus, adica vanzatorul a incasat vreo 7000 fara acte,in plus decat ar trebui sa ii ramana dupa ce da TVA la stat, cat fi faptul ca nu mai pot beneficia de aceasta reducere, odata aplicata la acest contract am pierduc aceasta facilitate oferita de stat. Barem sa nu o foloseasca, sa ramana suma de 48000 cu tva inclus(24%) si sa pot beneficia de aceasta reducere alta data daca voi mai face vreo tranzactie.

precontractul a fost incheiat in vara aceasta. ?! asta inseamna ca tre sa platesc TVA 24% la toata suma pt ca asa am platit in precontract?
pe contract e specificat TVA INCLUS, si am facut si declaratia notariala conform careia indeplinesc conditiile astfel incat sa beneficiez de TVA 5%, o declaratie ramanand si la vanzator. La incheierea precontractului am platit un avans de 2500, la care mi s-a dat factura si acolo e specificat tva 24% => cred k reducerea de TVA se aplica si acelei sume?!
Aveti dreptate, de multe ori te bucuri la un mic castig dar per total cand tragi linie iesi in pierdere. Factura nu mi-a dat, am doar contractul de vanzare cumparare/actul de proprietate autentificate la notar si declaratia pt TVA redus. Banii I-am dat cash dupa ce am facut actele :(
Conditiile de acordare le indeplinesc. Pretul de vanzare a fost 48000(cu TVA inclus, TVA=24%),rezulta pretul de baza e 38710( + TVA 24%= 48000). Si daca eu benefeciez de TVA redus, rezulta pret de baza + TVA 5%(38710 + 1936)=40650 PRET FINAL, pe care eu trebuia sa il platesc vanzatorului. Este corect asa? Inseamna ca vanzatorul m-a inselat? mentionez ca am facut la notar declaratia din care rezulta ca beneficiez de TVA redus, nu stiam cum se calculeaza si nu am inteles exact ce reprezinta reducerea asta de TVA... asa ca am platit 48000
Ce pot sa fac?:( Va multumesc pentru raspunsul anterior.
Buna ziua. Am cumparat un imobil in valoare de X Euro cu TVA, pret pe care dezvoltatorul imobiliat/vanzatorul mi la stipulat de la inceput incheierii precontractului de vanzare-cumparare. In momentul vanzarii, la notar, am aflat de cota redusa de impozitare, de 5% TVA, (eu indeplinind conditiile acordarii acestei reduceri), insa eu am achitat tot suma de X Euro cu tva, prevazuta la inceput. ***De TVA redus beneficiaza doar vanzatorul la plata TVA-ului, sau si eu ca cumparator ar fi trebuit, deoarece pretul initial cuprindea TVA standard, de 24%, adica ar fi trebuit sa platesc mai putin fata cat e pretul initial ??? Va multumesc
Răspuns la discuția TVA redus de 5 % pentru imobile
Buna ziua. Am cumparat un imobil in valoare de X Euro cu TVA, pret pe care dezvoltatorul imobiliat/vanzatorul mi la stipulat de la inceput incheierii precontractului de vanzare-cumparare. In momentul vanzarii, la notar, am aflat de cota redusa de impozitare, de 5% TVA, (eu indeplinind conditiile acordarii acestei reduceri), insa eu am achitat tot suma de X Euro cu tva, prevazuta la inceput. ***De TVA redus beneficiaza doar vanzatorul la plata Tva-ului sau si eu ca cumparator ar fi trebuit, deoarece pretul initial cuprindea Tva standard, de 24%, adica mai putin ??? Va multumesc