avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Activitate ralucacornelia

Activitate ralucacornelia

Buna seara! Exista posibilitatea ca pensia unei persoane internate intr-un centru pentru persoane varstnice, cu diagnostic de dementa severa, sa fie ridicata de catre fratele acesteia in conditiile in care persoana bolnava are un copil? Mai exact cum se poate proceda in situatia aceasta? Mentionez ca in momentul internarii pensia bolnavului a fost blocata la casa de pensii. Ideea e ca trebuie platite costurile de intretinere ale persoanei bolnave in acel camin. Multumesc!
Dar contract de intretinere sau contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere se poate face in situatia prezentata mai sus?? Acest contract poate fi atacat de descendentii interzisului?
Testamentul poate fi atacat?? Un unchi de-al meu care nu mai este in viata a facut testament unei persoane straine.Acest unchi nu avea copii. Testamentul poate fi atacat de catre fratele acestuia??
Nu, tutorele sa doneze in numele celui pe care il are in tutela..
Poate fi incheiat un Contract de donatie cu clauza de intretinere de catre o persoana care are in tutela un adult pus sub interdictie?? Daca da, cum se procedeaza??
Răspuns la discuția Contract
Deci este sora mea vitrega( doar de pe mama). Sora are dementa. Casa este a ei, eu fiind singura ei ruda in viata.
Discuție Contract
Buna ziua!
Am o sora de pe mama diagnosticata cu Dementa senila, internata intr-o institutie de specialitate. Urmeaza sa fie pusa sub interdictie judecatoreasca, iar eu ii voi fi atat tutore cat si curator. In ce conditii imi poate reveni mie casa ei dupa decesul acesteia? (ea nu mai are alte rude). Se poate face contract de vanzare cumparare?? Cum se procedeaza daca ea nu este apta sa semneze.... Va multumesc!