Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacare testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacare testament

Testamentul poate fi atacat?? Un unchi de-al meu care nu mai este in viata a facut testament unei persoane straine.Acest unchi nu avea copii. Testamentul poate fi atacat de catre fratele acestuia??
Fratii nu sunt mostenitori rezervatari, prin urmare, acestia nu au calitate procesuala activa pentru reductiunea liberalitatilor excesive.

Categoria mostenitorilor rezervatari este cuprinsa din sotul supravietuitor , parinti si descendenti.

Reducţiune reprezinta acea sancţiune civilă, specifică dreptului succesoral care se aplică în cazul în care liberalităţile (donaţiile şi legatele) făcute de către de cujus, cand aduc atingere drepturilor moştenitorilor rezervatari, încălcându-le rezerva conferită de lege.

Acţiunea în reductiune are caracter personal patrimonial şi este prescriptibilă în termen de 3 ani potrivit art. 3 din Decr. nr.167/1958.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat