Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract

Buna ziua!
Am o sora de pe mama diagnosticata cu Dementa senila, internata intr-o institutie de specialitate. Urmeaza sa fie pusa sub interdictie judecatoreasca, iar eu ii voi fi atat tutore cat si curator. In ce conditii imi poate reveni mie casa ei dupa decesul acesteia? (ea nu mai are alte rude). Se poate face contract de vanzare cumparare?? Cum se procedeaza daca ea nu este apta sa semneze.... Va multumesc!
Fiti amabila cine are dementa senila, sora sau mama? Tata mai aveti, alti frati, surori? A cui este casa a mamei sau a sorei?
Deci este sora mea vitrega( doar de pe mama). Sora are dementa. Casa este a ei, eu fiind singura ei ruda in viata.
In acest caz sunt interzise actele juridice de instrainare intre dvs si sora dvs.In orice caz, daca nu mai are alte rude dvs. veti ramane cu imobilul dupa decesul ei.