Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere moștenire

Bună ziua! Se dă următoarea situație: tata decedat, mama suferindă de boală Parkinson grad 4 și demență parkinsoniană. Am obținut în instanță titlul de curator pentru mama mea deoarece se află în îngrijirea mea și locuiesc împreună cu ea în casa părintească. Nu am făcut demersuri și pentru punerea sub interdicție. Mai am încă 2 surori, dintre care una vitregă din partea mamei. Aș vrea să dezbat succesiunea casei părintești. Curatela mă ajută cu ceva? Aș putea cere masa succesorală a mamei mele? Sora mea vitregă are parte din masa succesorală? Vă mulțumesc anticipat!
Curatela va ajuta doar daca este specificat in mod expres ca ii reprezentați interesele la dezbaterea succesiunii. In cazul dvs, ar trebui desemnată o altă persoană, întrucât și dvs si mama aveti vocație succesorala si exista contrarietate de interese. Contactați un avocat care să vă ajute in privinta punerii sub interdicție și a curatelei pentru dezbaterea succesiunii.
Mostenitori sunt mama si copiii biologici ai tatălui dvs.