avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate maka67

Activitate maka67

Buna ziua, si multumesc pentru raspuns.
Dar revin cu o intrebare, in cazul art. 14 alin.(4) din Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ, formularea recursului nu suspenda executare silita a actului administrativ, sau nu suspenda executarea hotararii judecatoresti prin care se stabileste suspendarea executarii actului administrativ?
Alin.(4) prevede urmatoarele:
Art. 14 Suspendarea executării actului:
" Hotărârea prin care se pronunţă suspendarea este executorie de drept. Ea poate fi
atacată cu recurs în termen de 5 zile de la comunicare. Recursul nu este suspensiv de
executare"
Va multumesc mult!
Buna ziua,

As dori sa va intreb daca la art.14 alin.(4) din Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ, mentiunea " Recursul nu este suspensiv de executare" inseamna, in ceea ce priveste suspendarea executarii silite a unui act administrativ fiscal, ca suspendarea executarii silite ramane in vigoare, chiar daca s-a facut recurs. Multumesc mult.
BUNA ZIUA,

AM O INTREBARE, O FIRMA DACA ESTE IN INSOLVENTA, POATE FI EXECUTATA SILIT ASUPRA DATORIILOR LA BUGETUL DE STAT NASCUTE ULTERIOR DESCHIDERII PROCEDURII DE INSOLVENTA?
MULTUMESC.
Sarut mana,

Prin procedura la registrul comertului
Buna ziua,

Daca o firma, SRL, a fost radiata la Registrul Comertului, cei de la finante se mai pot indrepta, ulterior radierii, impotriva asociatilor si administratorilor prin raspunderea solidara pentru debitele la bugetul de stat ramase neachitate?

Multumesc.
Buna ziua,
Am o intrebare, in cadrul esalonarii la plata, se esaloneaza atat obligatia principala cat si accesoriile aferente.In graficul de esalonare se calculeaza dobanda aferenta obligatiilor principale datorate, nu si asupra accesoriilor datorate.
Intrebarea este, se calculeaza doar dobanda, nu ar trebui sa se calculeze si penalitate de intarziere?
Multumesc.
Buna ziua,

In vederea restituirii accizelor conform punct 100 din Normele Metodologice ale CODULUI FISCAL, cum pot completa anexa nr. 43 coloanele 7,8,9,10 daca produsele nu au fost inca expediate si in tara de destinatie nu au fost inca platite accizele?
Multumesc,
Buna ziua,

As dori sa stiu daca la punctul 84 alin. (4^1) lit a) din normele metodologice ale art. 206^22 din Codul Fiscal, valoarea de 1.500.000 lei este exprimata in lei noi sa vechi.Si in general referitor la toate valorile capitalului minim subscris, pentru o societate care a facut cerere de antrepozitare,daca sunt exprimate in lei noi sau vechi, conform alin.(4.1).

Multumesc
Răspuns la discuția Taxarea inversa
Buna ziua,

Este vorba de livrare de porumb, intre 2 persoane impozabile, inregistrate in scopuri de TVA cf art 153, livrare in interiorul tarii.Eu vad situatia asa: furnizorul face factura fara TVA, mentioneaza ca este taxare inversa, beneficiarul calculeaza si mentioneaza pe factura TVA-ul pe care il vireaza la stat.Tot beneficiarul trece in decont TVA ul atat la deductibil cat si la colectat.Spuneti-mi daca gresesc undeva.

Multumesc.
Discuție Taxarea inversa
BUNA ZIUA,

LA TAXAREA INVERSA, BENEFICIARUL VA PLATI TVA -UL EFECTIV LA STAT, NU?Am un diferend cu un beneficiar care spune ca nu este asa.

Multumesc.