avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate Vali26

Activitate Vali26

VA ROG: Daca o persoana profesionista inregistrata intr-un corp obtine pe langa meseria sa si venituri din chirii pe un singur imobil, poate:
- sa calculeze imp pe venit in sistem real ptr activitatea sa ca profesionist si aplicand cota forfetara 40% la venitul din chirii sau altfel? va rog cu art din CF mentionat! Multumesc!
Ma puteti lamuri pentru ONG/Asociatie: declararea beneficiarului real, si a declaratie de spalare a banilor, in ce conditii se depune, unde , si termenul? legea 129/2019 si 108/2020!
Discuție obtinerea NIF
Buna ziua
Asociat unic cu firma in Romania, nu mai are CIdentitate deci nu mai are CNP, vrea sa se angajeze la propria-i firma! Pentru aceasta ii trebuie NIF! Puteti sa-mi comunicati pasii pentru obtinerea NIF-ului?
Va rog baza de calcul tva a produselor vandute in regim de consignatie?
Monografie contabila consignatie . va rog exemplu
Este necesara casa de marcat?
Discuție cont unic 55.04
Sa fiu sincera nu am stiut de acest cont unic ptr. declaratia unica si am platit tot in conturile vechi pe baza CNP-ului pentru persoane fizice /autorizate , sanatatea, pensia si imp anticipat. Am descoperit ce am facut ieri ,cand am depus decl unica ptr. 2018 si estimat 2019. Am cautat contul cu pricina mentionat in ordinul 2937/2018, 55.04, pentru ilfov, sectorul 1,5, Buc, ..dar nu l-am gasit in listele de trezorerie. Cum pot regla platile facute ? din contul de sanatate, impozit anticipat, pensie..fac cerere de compensare in contul unic ptr. declaratia unica? sau altfel? si cumva ma ajutati cu aceste conturi pentru Ilfov, sector 1 si 5 Bucuresti, sau daca sunt mentionate distinct in vreun ordin?Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
Va multumesc, dar am fost la ei si nu stiu daca se completeaza pentru acest tip de activitate..
Din acest motiv am pus aceasta intrebare pe net! Se incadreaza la ce tip de activitate? Va multumesc
Sunt f nelamurita pentru urmatoarea speta:
Dezvoltator imobiliar pe cod CAEN 4120 s-a inregistrat la fisc in data de 28.08.2014 prin declaratia 020. Si-a obtinut, CIFcu TVA trimestrial la data de 02.09.2018.
Am depus la fisc trimestrial 300 si 394 , contabilitatea in partida simpla.
Anul trecut 2017 din instiintarea fiscului am depus 200 pentru toata perioada 2014 - 2016.La rezultatul obtinut am luat in considerare contractele pe care le-a inregistrat la notar cat si facturile de cumparare de la diversi furnizori (persoane juridice ,pfa). Intrebarea este depun declaratia unica cu termen 16.07.2018 pentru rezultatul anului 2017 ?Depun estimat 2018 ? Precizez ca in ghidul elaborat de MF cat si in codul fiscal nu am identificat aceasta activitate 4120_ lucrari la construtie rezidentiale si nerezidentiale ca fiind specificata undeva...De asemenea nu-mi este clar daca este nevoie sa emita facturi fiscale si chitante fiscale pentru vanzarile de imobile pentru care incheie contractele la notar asa cum am mentionat ..Ma puteti orienta cu art de lege? Va multumesc
Administratorul roman unei societati romane si-a incheiat un contract de administrare pe societatea lui, fiind si asociat unic. Acest administrator lucreaza in domeniul IT activitatea lui nu este legata de administrarea altor societati. Deci acest contract de administrare este unicul de agest gen ptr. el. Intrebarile sunt:1) declar pe 112 acest tip de contract ..da! Dar cu ce coduri bugetare, adica impozit (nu pe salariu) , sanatatea si pensia, dar pe ce coduri daca mi le puteti indica?2) Se aplica CAM (contributia asiguratorie de munca) la acest contract? Va multumesc
Discuție Calcul CM
Cum se calculeaza CAS ptr sarcina lauzie cod 08 .
Va rog exemplu ptr. luna februarie , 28 zile CM, 20 de zile lucratoare in luna, salariul brut 1900.
Ce ordonanta a modificat modalitatea de calcul a salariilor incepand cu luna 01/2018, astfel incat salariile ptr timp partial sa nu mai fie negativ! Va multumesc