avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Activitate alina0009

Activitate alina0009

Buna ziua,

M-ar interesa care ar putea fii repercursiuniile in cazul in care angajatorul nu accepta demisia la zi iar angajatul nu se mai prezinta la munca. In contractul de munca este precizat ca angajatul, in cazul in care is da demisia este obligat sa efectueze 20 de zile de preaviz.

O zi buna,
Anca





Buna ziua,

Angajatorul meu a omis sa imi aduca sa semnez un act aditional la CIM intocmit in 30.07.2012. L-am solicitat si vreau sa il semnez insa vreau sa se vada clar data la care a fost semnat. Cum pot sa fac?

Va multumesc anticipat,
Alina
Astazi o sa fac o recxlamatie la ITM. Daca il semnez, cand o sa vina ei in control nu o sa mai gaseasca nici o neregula. Asa ca mai astept putin sa vad ce se intampla.

P.S. Adelaida tie sincer nu ti-a cerut nimeni parerea si nu se mai pune problema de munca la negru ci de fatul ca a fost inregistrat un act nesemnat in REVISAL. Amenda intre 3500 si 5000.
Nu vreau sa il semnez pentru ca nu s-au purtat tocmai frumos cu mine si m-au neindreptatit in numeroase randuri, la partea financiara ma refer.

As vrea sa stiu exat ce presupune faptul ca ei au inregistrat in REVISAL un act aditional care nu era valabil si cum as putea actiona din punct de vedere legal in aceasta situatie.
Exact asta au facut azi dimineata cand l-am solicitat. Au venit cu 2 exemplare pe care ma rugau sa le semnez.

Pe mine ma intereseaza din punct de vedere legal ce pot sa fac in aceasta situatie, chiar daca sa zicem ca ei au platit contributiile catre bugetul de stat. sau mai exact ce presupune din punct de vedere legal faptul ca ei nu pot sa imi elibereze o copie dupa acest act aditional.

Ma intereseaza daca sunt pasibili de o amenda din partea ITM.

Va multumesc inca odata si imi cer scuze ca insist insa sunt in discutii cu ei si raspunsurile dumneavoastra ma ajuta enorm.
Cum as poutea fii in regula daca eu nu am semnat nici un act aditional? E posibil sa il inregistreze fara semnatura mea?
Buna ziua,

Acesta este raspunsul primit de la angajatorul meu:

Buna ziua.

Actul additional nr. 2 la contractul de munca nr. 19/24.01.2012 se refera la prelungirea duratei contractului de munca pana la data de 30.09.2012.

I-am informat despre intocmirea acestui act additional, inca de la sfarsitul lunii iulie 2012, atat pe F. P., cat sip e C. B., cu rugamintea de a transmite catre tine aceasta informative.

Noi nu ne-am intalnit pentru ca eu am fost in concediu mare parte din luna iulie, iar cand m-am intors, mare parte din luna august ai fost tu plecata.

Dar aceasta prelungire a contractului este inregistrata in Revisal si transmisa catre ITM Bucuresti.

Atasez inregistrarile aferente ca sa-ti dai seama ca nu este minciuna.

De aceea tu esti prezenta in statul de salarii al firmei , primesti tichete de masa si ti se platesc toate contributiile catre bugetul de stat.

Este greseala mea ca nu am insistat sa te caut pana te gaseam.

Dar nu am ezitat niciodata sa declar ca esti angajata firmei , nici cand ti-am eliberat adeverintele pentru medicul de familie.

Atasez inregistrarea de la itm a contractului tau.

Operarea este facuta in revisal din iulie.

Daca ai intrebari, eu iti pot raspunde la ele.

Tin sa mentionez ca eu nu am semnat niciodata acutul aditional numarul 2 si ca astazi cand am cerut o copie dupa el au venit cu 2 acte aditionale semnate doar de el si seful imi zicea ' hai semneaza!' In plus atasamentul trimis de ei este un print screen din care nu se intelege nimic.

Va rog sa ma sfatuiti!

P.S In august am fost 5 zile in concediu si nu mi-au eliberat nici o adeverinta pentru medicul de familie.

Va deranjez cu inca o intrebare. Din punct de vedere legal ce pot sa fac in aceasta situatie? Pot sa ii dau in judecata pt faptul ca lucrez la negru si ei nici macar nu s-au obosit sa ma anunte?
Va multumesc, mi-ati fost de mare ajutor! Numai bine!
Va multumesc pentru raspunsul prompt! Puteti sa ma sfatuiti cum as putea sa verific daca au fost platite cotizatiile la Casa de pensi sau la Casa de asigurari de sanatate pentru luna august? sau daca nu am contract nu aveau nici cum sa le plateasca?