avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate TabacaruGeta

Activitate TabacaruGeta

Dar luna de concediul de crestere a copilului de care poate beneficia tatal poate sa o ia oricand ?
Vreau sa intreb daca poate sa o ia in Septembrie sau Decembrie chiar daca eu ma angajez in luna August iar fetita va avea 1 an si o luna sau 1 an si 4 luni .
Multumesc pentru raspuns .

Am nascut pe 3 August 2012 , o fetita si am intrat in cresterea copilului pe perioada de 2 ani .
Acum mi-am gasit un alt loc de munca si pe data de 8 Iulie 2013 ma prezint la munca , fetita are 11 luni.
Am o serie de intrebari , la care va rog , daca se poate sa-mi raspundeti urgent .
Am dreptul la suplimentul de 500 ron ?(chiar daca am optat pentru 2 ani ).
Sotul meu lucreaza de 3 ani , angajat pe o perioada nedeterminata , poate beneficia de o luna de concediul de crestere a copilului ?
Aceasta luna de concediul o poate lua oricand sau exista anumite conditii ?
Sotul a fost la primarie si i s-a comunicat ca trebuie sa ia mai inai el concediul si apoi eu sa fac dosarul pentru indemnizatie.

Ma numesc Geta si sunt angajata la o firma din Tulcea , cu carte de munca , din data 23 Septembrie 2011 iar in luna Noiembrie am ramas insarcinata.
Concediul prenatal l-am luat de pe 1 Iunie 2012 si am nascut pe data de 3August 2012.
Concediul de lauzie mi se va termina pe 4 Octombrie 2012.
Veniturile realizate (salarii nete ) in aceste luni au fost :
-August anul 2012 (luna nasterii copilului ) indemnizatie concediul medical 710 RON ;
-Iulie anul 2012 (luna anterioara lunii nasterii copilului ) indemnizatie concediul medical 746 RON ;
-Iunie luna anul 2012 (luna a 2-a anterioara lunii nasterii copilului ) indemnizatie concediul medical 708 RON ;
-Mai luna anul 2012 (luna a 3-a anterioara lunii nasterii copilului ) salariu net +idemniz.CM 717 RON ;
-Aprilie luna anul 2012 (luna a 4-a anterioara lunii nasterii copilului ) salariu net 724RON ;
-Martie luna anul 2012 (luna a 5-a anterioara lunii nasterii copilului ) salariu net 709 RON ;
-Februarie luna anul 2012 (luna a 6-a anterioara lunii nasterii copilului ) salariu net 842 RON ;
-Ianuarie luna anul 2012 (luna a 7-a anterioara lunii nasterii copilului ) salariu net 604 RON ;
-Decembrie luna anul 2011 (luna a 8-a anterioara lunii nasterii copilului ) salariu net 832 RON ;
-Noiembrie luna anul 2011 (luna a 9-a anterioara lunii nasterii copilului ) salariu net 947 RON ;
-Octombrie luna anul 2011 (luna a 10-a anterioara lunii nasterii copilului ) salariu net 567 RON ;
-Septembrie luna anul 2011 (luna a 10-a anterioara lunii nasterii copilului ) salariu net 163 RON ;
Intrebarea mea este daca am dreptul sa intru in concediul pentru cresterea copilului ?
Conform OUG 111/2010 eu consider ca am dreptul , dar ,cand am fost sa depun dosarul mi s-a spus ca nu am acest drept pentru ca nu am 12 luni lucrate anterior nasterii copilului.
A 2 a intrebare este cand se depune dosarul pentru indemnizatia lunara pentru cresterea copilului ? deoarece eu am citit ca nu trebuie sa se depaseasca 60 de zile de la nasterea copilului iar mie mi s-a spus ca nu pot sa-mi elibereze acea adeverinta de la munca decat dupa ce ies din perioada de lauzie adica dupa 4 Octombrie






Va astept raspunsul cu mare interes si va multumesc anticipat .