avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate deeyta

Activitate deeyta

iar in cazul in care refuza sa imi acorde una din cele 3 variante: concediu cu plata sau fara,invoire cateva ore(naveta in alt oras la 18 km + examenul propriu-zis) sau in zilele respective sa ma mute pe sc.2 (imi convin oricare din aceste variante numai sa ajung la examen),ce pot face fara sa fiu afectata mai apoi?
Va multumesc pentru timpul acordat si va doresc Sarbatori fericite!

Cu multa stima,Ana G.
Buna ziua!
Lucrez in cadrul unei fabric de volane,care are angajatii distribuiti in echipe de cate 6 insi,unde cam depinde productia de prezenta la munca a fiecaruia din cei 6.
Ma intereseaza daca am dreptul la concediu cu plata/fara plata,la cateva ore libere ori sa ma mute pe celalalt schimb 3-4 zile neconsecutive in decursul lunii de sesiune la facultate pentru a-mi sustine examenele.
Va intreb pentru ca seful meu nu este o persoana intelegatoare si s-ar putea sa invoce un motiv de genul``nu iasa productia,deci nu te pot lasa`` si daca pot face ceva in sensul asta.
Va multumesc mult!
CU respect,Ana G.
Buna seara!Deoarece am fost pusa in incurcatura chiar de functionarele de la AJPIS,una sfatuindu-ma intr-un fel alta in alt fel,eu nu mai stiu dupa cine sa ma iau ca sa nu am de suferit.Am o fetita care in data de 18 octombrie 2014 implineste 2 anisori si mi s-a spus ca tatal nu indeplineste conditiile pt.acordarea indemnizatiei pentru ca este angajat din data de 3 aprilie 2012,deci nu are 12 luni lucrate inainte de nasterea fetitei.In acest caz,ce se intampla:sunt obligata sa ma intorc mai repede la munca cu o luna fiindca mi se intrerupe indemnizatia (dupa spusele functionarei nr.1) sau mai am dreptul la indemnizatie pana in ziua cand implineste fetita 2 ani(dupa spusele functionarei nr.2).Sunt intr-o mare dilema pt.k ca mi-e frica in cazul in care stau acasa pana se implinesc 2 ani sa nu raman fara indemnizatie si fara salariu din moment ce nu incep munca si sa mai am si probleme la munca.Va multumesc
Si,de exemplu,in cazul unui apartament dobandit prin donatie cu interdictie de instrainare si grevare,se poate acorda drept egal celuilalt sot,adica sa apara si numele lui pe contract,sa aibe dreptul la jumatate din imobil?va multumesc

m-ar interesa daca mi-ati putea explica,va rog frumos,care este diferenta dintre comunitate legala si cea conventionala,mai pe scurt,pe intelesul unui om de rand:">,fiindca de la primarie nu au stiut sa imi explice exact.Care dintre ele presupune ca bunurile proprii sa devina comune pt.a avea drepturi egale.Si,de exemplu,in cazul unui apartament dobandit prin donatie cu interdictie de instrainare si grevare,se poate acorda drept egal celuilalt sot,adica sa apara si numele lui pe contract,sa aibe dreptul la jumatate din imobil.va multumesc:)
multumesc.
ce acte este obligatoriu sa fie schimbate IMEDIAT dupa casatorie si care mai pot astepta pana la expirarea valabilitatii? De exemplu,permisul de conducere mai poate fi folosit pana la data expirarii mai ales k nu il am de mult timp si este si obtinut in Spania?Contractele la utilitati mai pot astepta sau trebuie informati distribuitorii imediat?