avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate elena_iuliana

Activitate elena_iuliana

Discuție Adoptie
O doamna în vârstă, văduvă,fără copii dorește sa ma înfieze,eu având 31 de ani cu ambii părinți în viata.Dansa dorește sa ma înfieze pentru a avea un sprijin la bătrânețe și totodată bunurile acesteia să-mi revină (un apartament,teren și ce o mai avea dansa).Este posibil acest lucru sau este mai ușor sa se facă un contract de vânzare-cumparare cu clauza?
Buna ziua,intentionez sa plec la lucru in Anglia si ma intereseaza sa aflu ce formalitati trebuie sa completez si ce caliati trebuie sa indeplinesc pentru a obtine un permis legal de munca,dreptul de sedere si asa mai departe.Ce acte imi sunt necesare pentru acestea.Va multumesc!
Buna ziua,am o problema cu vecinul de langa casa...Este o casa construita tip oglinda,ce este intr-o parte este si in cealalta,casa cu etaj P+1+M.La constructia initiala s-a mai adaugat o anexa si de-o parte si de cealalta ce tine loc de bucatarie si camera de centrala,aceasta avand doar parter.Vecinul meu foloseste o centrala cu combustibil solid(lemne) iar aceasta mai ales pe timpul iernii scoate un fum excesiv de gros si urat mirositor X-( .Bun....i s-a adus la cunostinta ca este nevoie de o inaltare a cosului fata de cat este initial(acum nu depaseste cu 2m nivelul parterului)deoarece tot fumul de la cos imi intra in casa iar daca mai bate si vantul nici nu se mai pune problema sa poti respira ceva afara...in casa nu mai zic.Acesta foarte recalcitrant a spus sa nu are ce sa ii fac ca nu il inalta mai sus de cat este.Intrebarea mea este:ce masuri legale se pot lua impotriva acestuia fara sa fie nevoie sa se ajunga la instanta?Oare chiar trebuie sa fiu nevoita sa-i inghit fumul...? #-o
Acest acord se poate incheia in fata unui notar?Dreptul de a-si vedea copilul oricand doreste chiar daca eu nu sunt acasa nu il ia nimeni.
fetita luna viitoare face 7 ani si este in relatii bune cu tatal.Vine si o viziteaza ori de cate ori simte nevoia nu i-am interzis in mod expres sa vine doar in programul stabilit atata timp cate este totul ok,dar ma gandesc pe parcurs daca pot face o imputernicire parintilor mei ca acestia sa ma reprezinte pe mine...nu stiu ce sa zic.
buna ziua,de curand mi s-a propus o oferta de lucru in strainatate.Sunt divortata,iar custodia minorei este comuna.Intrebarea mea este,ce proceduri legale pot lua ca si masura de preventie,ca ulterior fostul sot sa nu imi creeze probleme?Eu impreuna cu fiica mea minora locuim impreuna cu parintii mei,acestia fiind amandoi pensionari,avand posibilitatea sa se ocupe de fetita,iar in partea fostului sot nu are nimeni cine sa se ocupe de ea.Va multumesc!:(
buna ziua,ce accize ar trebuii sa platesc daca import vin vrac din UE.m-ar interesa tot ce implica costul de transport si taxele aferente importului.multumesc!
supravegherea mea telefonica de fata cu copilul nu consta in faptul de a-i atrage atentia la ce vorbeste cu celalalt parinte,nu,nici vorba, copilul spune ce simte,nu sa fie luat la intrebari si a o aduce in stare sa minta fostul sot tocmai pt a evita o intrebare deranjanta pt. copil urmata de o alta intrebare.fetita are 6 ani
i-am redus convorbilrile telefonice cu copilul mai exact are acces intre orele 16-18.daca suna in acest interval bine,daca nu telefonul se inchide.fetita are telefon separat,nu vb. de pe telefonul meu tocmai pt a evita discutiile contradictorii cu el,dar este supravegheata de mine in timpul convorbirii,iar ce priveste pensia alimentara astept pana pe data de 15 sa vedem ce are de gand.
D-le Tudorian copilul este cu domiciliul la mine,spre crestere si educare ambii parinti sunt obligati sa contribuie in egala masura,daca el plateste o pensie alimentara asta nu inseamna si nu ii da nici dreptul sa imi streseze copilul sau sa nu se implice in educatia ei.mi se pare normal ca eu sa ma implic mai mult in educarea ei pt ca majoritatea timpului il petrece cu mine,dar si tatal are partea lui de responsabilitate in educarea acesteia.nu are nici un drept sa ma denigreze in fata acesteia.a si nu am inteles partea cu "in principiu ar trebui sa fiu de acord cu fostul sot"
i-am adus la cunostinta ca pana pe data de 15mai sa depuna suma restanta in cont,iar el ca drept raspuns mi-a zis ca poate sa depuna banii si de 5 ori pe an,iar daca vreau in tribunal n-am decat sa ma duc acolo.