avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2008 soluții astăzi
Forum Activitate iany77

Activitate iany77

Se face o succesiune a unui imobil inscris intr-o CF veche. Dupa 7 ani d-na notara redeschide succesiunea si introduce un imobil in baza Titlului de Proprietate in baza legii 18/1991. In Certificatul de mostenitor suplimentar pentru al doilea imobil d-na notara face legatura cu Certificatul de mostenitor pentru primul imobil. Astfel se face confuzia ca cele doua immobile apartin aceleiasi CF vechi desi sunt locatii diferite. In situatia creata al doilea imobil se suprapune peste dreprul de proprietate al altui praprietar, cere face parte din CF veche a primul imobil. Ce obligatii avea d-na notara si cum se poate remedia suprapunerea?
Discuție BCF
Eu pot sa atac cu plangere o incheiere formulata de BCF care a fost comunicata numai persoanei care a cerut inscrierea? Inscrierea solicitata de persoana in cauza, Rectificare CF imi afecteaza dreptul meu de proprietate, iar eu am aflat mult mai tarziu depasind termenele prevazute de art. 50 Leg. 7/1996.
Discuție acte juridice
Am intabulat casa parintilor, in urma cu 15 ani. Pe langa adeverinta depusa am formulat si o cerere in numele lor, iar la semnatura am scris numele lor citet. Am radiat si doua persoane cu dreptul de usufruct viager, dar nu mi s-a explicat ca trebuie sa aduc si contractul de vanzare cumparare care a fost grevat cu usufruct viager. Vanzatorii acestui contract in favoarea parintilor mei, au fost altii decat prsoanele cu drept de usufruct viager, ei au cumparat cu clauza si au vandut cu clauza. In situatia creata ei au ramas in continuare intabulati. Imobilul parintilor mei este format prin alipire o parcela reprezinta CVC si cealalta succesiune. Din nestiinta fiindca nu am vazut cum arata o CF, am solicitat gresit prin cerere intabularea casei pe partea de succesiune. Parintii mei au incheiat contract in favoarea mea, in prezent sunt decedati la fel si avocatul care ma asista atunci. In prezent sunt in proces rectificare CF. Daca eu prezint in proces acea adeverinta formulate de mine, instanta ma poate invinui de ce am facut eu cerere in numele parintilor mei? Imi aduc aminti ca avocatul care ma asista mi-a spus: scrie numele lor citet nu face semnaturi, ca nai nu facem falsuri.