avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1920 soluții astăzi
Forum Activitate danyboldea

Activitate danyboldea

Buna ziua!
Avem si noi o problema. M-am casatorit de 4 ani si sotul meu are cu fosta sotie un apartament si o masina luate in timpul casatoriei lor(deci bun dobandit in timpul casatoriei). Ei au divortat dar nu avem bani pt partaj. Ea locuieste in continuare cu copiii in apartament, dar noi platim rata la banca.
Ea are de plata la intretinere cca 79 milioane si urmeaza sa o execute silit.
Daca el nu mai figureaza k e acolo( in schimb figureaza k e proprietar cu ea/ la apartament) il poate executa si pe el???????????
va multumesc!
m-am interesat la scoala si cica depinde cum am incheiat in Revisal activitatea. daca este incheiata nu se mai poate face nimik...nici macar de ISJ nu depinde
CFP e decat pe un an...a trecut acel an...s-a facut 1 an si 8 luni...
Postul poate fi scos la concurs in orice moment....intelegeti?
CFP-ul e pe 1 an...dar a trecut acel an...
Directorul ma asteapta innapoi la munk...dar trecand acel an de CFP si neprezentandu-ma..a trecut 1 an si 8 luni...cred k trebuie sa obtin vreo aprobare cv de la ISJ?
si dc a trecut acel an...am depasit...directorul nu a scos inca postul la concurs...si am sunat si mi-a spus sa ma duc pe post ca ma asteapta...intrebarea mea este..mai dau o data concurs? sau imi trebuie aprobare de la ISJ? sau cum se procedeaza intrucat a trecut 1 an de CFP..deci a expirat CFP-ul si nu m-am intors la munk..
Am avut 7 ani in invatamant si mi-am bagat CFP pe 1 an de zile. Mentionez k postul inca nu a fost scos la concurs desi a trecut peste 1 an de la CFP.
Directorul unitatii ma asteapta oricand la scoala pe post dar nu stiu daca cei de la ISJ imi da dreptul.
intrebare: Care are decizia de a ma intoarce pe post *intrucat am depasit cel 1 an CFP?
Sunt sanse sa fiu incadrata innapoi?
Imi trebuie aprobare de la ISJ pt a ma intoarce innapoi pe catredra sau totul depinde de directorul scolii?
Va multumesc!
Am o cunostinta care a divortat si lucreaza in strainatate.
Are 2 copilasi si au de impartit un apartament.
Apartamentul e cumparat inainte sa divorteze cu 2 ani (deci in timpul casniciei)
In apartament sta fosta sotie si cei 2 copilasi
Ratele la banca le plateste fostul sot.
Cine castiga apartamentul? daca fostul sot depune acte de partaj ce trebuie sa faca? Are dovezile ca el plateste bancile de dupa divort..
Fosta sotie nu lucreaza ...deci traieste din pensia alimentara care o trimite fostul sot copiilor...
Ce sanse are sa castige fostul sot apartamentul?
Care sunt etapele?
Cat dureaza tot procesul?
Multumesc mult!
Răspuns la discuția caz civil de vizitare a minorilor
Mihaela88 a scris:

presupun ca banii sunt trimisi prin ordin de plata la banca. eu nu stiu daca le-ati mai pastrat, dar daca le aveti ar fi excelent sa le depuneti in probatiune la instanta.


dna Mihaela dv-astra spuneti sa depunem la dosar dovada prin care s-au trimis toti banii pe numele mamei...nu numai pensie alimentara (deoarece de 2 ani de cand au divortat el a trimis mult peste pensia alimentara)?????
Avocata ne-a spus sa aduca cazierul si adev de salariu...pana pe 1 oct (prima infatisare)
Daca nu sunt posibile...banuiesc ca se va cere o amanare...
Răspuns la discuția caz civil de vizitare a minorilor
dvoastra dna Ecaterina va spuneti punctul de vedere din partea dvoastra...probabil de mama... Dar el e plecat in strainatate k are un apartament de platit (rata pe luna e de 250 de euro, apart unde sta fosta sotie si copilasii) si o pensie alimentare si ganditi-va ca in tara nu are cum sa faca acesti bani.
Mama copiilor nu lucreaza..deci el intretine si copiii si mama...si cu prietenul mamei( care la randul lui e casatorit si are 2 baieti)
Am stat cu baietii 1 sapt la munte si nu stiu din ce perspectiva ganditi d-voastra dar copiii de simt bine in prezenta tatalui...(zi si noapte)
Răspuns la discuția caz civil de vizitare a minorilor
dar sotul nu are cum sa faca dovada de salariu...intrucat intre Romania si tara care lucreaza nu e un acord...ni-i s-a cerut acum adev de salariu si cazier pt prima infatisare. ce se intampl dc nu le poate avea intrucat nu e in tara
Buna ziua!
Am si eu o intrebare:
sotul meu a mai fost casatorit si in urma casatoriei au rezultat 2 minori (in prezent 7 ani si respect 10 ani)
Fosta sotie a aflat ca s-a insurat tatal copiilor si acum nu il mai lasa sa isi vada copiii decat cand vrea ea.
Mentionez ca noi suntem plecati in strainatate iar dreptul la vizita a fost stabilit de comun acord la divort
Minorii sunt incredintati mamei si tatalui dreptul la vizita.
Pensia alimentara e minim pe economie dar le trimite in fiekre luna 250-300 euro(+ scoala, ziua onomastice, etc)
Am dat-o in judecata pt dreptul la vizita 1 luna pe an cu dreptul ca minori sa locuiasca cu tatal in aceasta perioada( tatal minorilor nu vine in tara decat 1 luna/an)
Sunt sanse de castig? ce e de facut?