avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj dupa divort

Am o cunostinta care a divortat si lucreaza in strainatate.
Are 2 copilasi si au de impartit un apartament.
Apartamentul e cumparat inainte sa divorteze cu 2 ani (deci in timpul casniciei)
In apartament sta fosta sotie si cei 2 copilasi
Ratele la banca le plateste fostul sot.
Cine castiga apartamentul? daca fostul sot depune acte de partaj ce trebuie sa faca? Are dovezile ca el plateste bancile de dupa divort..
Fosta sotie nu lucreaza ...deci traieste din pensia alimentara care o trimite fostul sot copiilor...
Ce sanse are sa castige fostul sot apartamentul?
Care sunt etapele?
Cat dureaza tot procesul?
Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:22, 20 Ianuarie 2013
Daca sotia si copii nu au unde locui, teoretic, au sanse sa ia apartamentul, insa trebuie avut in vedere ca sotia va prelua si creditul si va trebui sa achite si sulta fostului sot. Termenul de achitare al sultei este de 6 luni, de obicei iar daca doamna nu va plati banutii se ajunge la executare.
Cred totusi ca, daca fostul sot i-a lasat in casa si plateste in continuare ratele, ii va lasa sa locuiasca acolo, altfel nu ar mai fi platiti nimic si ar fi lasat banca sa-i execute.
Pana la urma, sunt copiii lui si e dator moral sa le asigure o casa.
Sotul va dobandi proprietatea apartamentului.
Nu se stie nici macar daca se va ajunge ca sa ii plateasca ei vreo sulta adica niste bani.

Ea nu are absolut niciun sens sa deschida un proces de partaj.
Fosta sotie poate locui in casa atata timp cat el va fi de acord chiar si dupa partaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj iulia_25 iulia_25 Va rog frumos sa ma lamuriti intr o problema .Am divortat in Februrie eu am castigat copiii de fapt mi ia dat de la prima infatisare, avem un aprtament ... (vezi toată discuția)
Lamuriri partaj goguta10 goguta10 Buna ziua, impreuna cu sotul meu am achizitionat un apartament la care mai avem si acum credit la banca.In urma divortului de el am ramas cu copilul in acel ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt divortata si impreuna cu fostul sot am cumparat ... nutimarin nutimarin Buna ziua, sunt divortata si impreuna cu fostul sot am cumparat un apartament cu credit. Fostul sot a ramas in casa si plateste rata in continuare iar eu ... (vezi toată discuția)