Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj dupa divort

Am o cunostinta care a divortat si lucreaza in strainatate.
Are 2 copilasi si au de impartit un apartament.
Apartamentul e cumparat inainte sa divorteze cu 2 ani (deci in timpul casniciei)
In apartament sta fosta sotie si cei 2 copilasi
Ratele la banca le plateste fostul sot.
Cine castiga apartamentul? daca fostul sot depune acte de partaj ce trebuie sa faca? Are dovezile ca el plateste bancile de dupa divort..
Fosta sotie nu lucreaza ...deci traieste din pensia alimentara care o trimite fostul sot copiilor...
Ce sanse are sa castige fostul sot apartamentul?
Care sunt etapele?
Cat dureaza tot procesul?
Multumesc mult!
Daca sotia si copii nu au unde locui, teoretic, au sanse sa ia apartamentul, insa trebuie avut in vedere ca sotia va prelua si creditul si va trebui sa achite si sulta fostului sot. Termenul de achitare al sultei este de 6 luni, de obicei iar daca doamna nu va plati banutii se ajunge la executare.
Cred totusi ca, daca fostul sot i-a lasat in casa si plateste in continuare ratele, ii va lasa sa locuiasca acolo, altfel nu ar mai fi platiti nimic si ar fi lasat banca sa-i execute.
Pana la urma, sunt copiii lui si e dator moral sa le asigure o casa.
Sotul va dobandi proprietatea apartamentului.
Nu se stie nici macar daca se va ajunge ca sa ii plateasca ei vreo sulta adica niste bani.

Ea nu are absolut niciun sens sa deschida un proces de partaj.
Fosta sotie poate locui in casa atata timp cat el va fi de acord chiar si dupa partaj.