avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1452 soluții astăzi
Forum Activitate andrea_sb

Activitate andrea_sb

Răspuns la discuția Custodie minor din concubinaj
va multumesc pentru raspunsuri
buna ziua. as avea o intrebare. am un copil de 5 ani. Copilasul este trecut pe numele tatalui, insa eu si acesta nu am fost niciodata casatoriti. Tatal copilului nu a mai participat la cresterea copilului si de la varsta de 1 an nu l-a mai vazut. As vrea sa stiu daca pot sa inscriu copilul in clasa 0 fara acordul acestuia.
De asemenea am intels ca pot sa solicit la autoritatea tutelara o hartie care sa ateste ca copilul este strict in intretinerea mea.
Doresc aceasta hartie deoarece am vrut sa trec copilul in intretinerea mea, iar cei de la firma la care lucrez mi-au spus ca fara adeverinta de la fisc privind veniturile tatalui nu pot sa faca nimic, iar acesta este plecat din tara si nu mai pastrez legatura cu el.
in al treilea rand as vrea sa stiu daca pot sa ii fac pasaport copilului si sa il scot din tara fara vreo hartie de la tata.
Răspuns la discuția Credit scadent anticipat
am inteles. va multumesc.
Răspuns la discuția Credit scadent anticipat
va dati seama ca daca aveam de unde plateam de mult. dar chiar daca s-a declarat creditul scadent tot acumuleaza penalitati?
buna ziua. as avea o intrebare. am un credit la banca. deoarece nu mai am servici nu am reusit sa platesc la zi ratele. eu aveam o rata de 90 lei din care 42 se retrageau din alocatia copilului. o perioada de cateva luni la inceputul anului 2013 nu am reusit sa platesc nimic dar de 6 luni incoace am platit in fiecare luna o rata sau o rata si jumatate. inclusiv in octombrie 2013 am fost la banca pentru o reesalonare a creditului sa nu mai fiu restanta deoarece oricat efort faceam penalitatile erau atat de mari ca nu mai reusam sa ajung la zi. Acum am primit de la banca instiintare ca mi s-a facut scadenta anticipata si ca urmeaza executarea silita daca in 15 zile nu platesc suma de 3000 lei. Eu momentan nu am nici venit si nici un bun pe numele meu. Am sunat la banca si am solicitat un angajament de plata sa platesc o parte dar mi s-a spus ca nu mai exista nici o solutie , ori platesc ori ma executa. As vrea sa stiu daca nu reusesc sa platesc ce se va intampla? ma vor da in tribunal?
multumesc pentru raspuns. asta ma interesa, daca se prevede ceva in lege pentru situatiile in care nu se indeplinesc cei 15 ani.
va multumesc
Buna ziua. am intels ce spuneti dvs de cei 15 ani, dar ea nu are 15 ani are 14 ani in zona I iar eu am intrebat daca acesti ani (14) o ajuta cu ceva, din punct de vedere al reducerii varstei de pensionare? Deci inteleg ca este 15 ani sau nimic? Deci acesti 14 ani de zona nu ii aduc o reducere suplimentara fata de cea de gr I. (7ani) ?
am intels asta va multumesc dar ceea ce vroiam sa stiu este daca faptul ca are zona de radiatii, care este un drept separat de grupa I, ii aduce vreo reducere la varsta de pensionare?
Buna ziua revin cu o noua intrebare la problema cu pensia a mamei mele datorita noilor modificari in legea pensilor.
Deci situatia exacta a mamei mele este:
Data nasterii: 27.01.1961
Perioada lucrata:
14.09.1978 - 21.01.1984 - grupa III
6. 08.1984 - 30.11.1998 grupa I (mentionez ca incheierea contractului de munca la data 30.11.1998 s-a facut cu plata a 20 de salarii compensatorii)
7.05.2002 - 28.09.2011 grupa III
Somaj: 1.12.1998 - 27.08.1999
28. 09.2011 - 28.08.2012
Acum, intrebarea mea este:
- o serie din fostii colegi ai mamei mele au castigat in instanta impotriva Companiei Nationale a Uraniului, dreptul de a li se acorda retroactiv zona de radiatii 100%.
Astfel si noi avem aceasta oportunitate, sa i se recunoasca mamei mele zona de radiatii 100% pe perioada 1984-1998. Intrebarea mea este daca acest drept ar ajuta-o pe mama sa iasa mai repede la pensie, intelegand de la Casa de Pensii ca inca nu are acest drept, chiar si cu modificarile din noua lege a pesiilor.
Răspuns la discuția Asigurare de sanatate
va multumesc pentru raspuns.