avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1929 soluții astăzi
Forum Activitate slvesterlore

Activitate slvesterlore

Divortul s-a finalizat pe 1 feb.2013 cand fostul meu sot inca lucra ...Pana au iesit actele de la judecatorie si le-am autentificat , asta insemand 5 aprilie 2013, el a ramas fara loc de munca.Hotararea judecatoreasca prevedea pensia alimentara in cuantum de 25% diin venitul lunar incepand cu data de la care s-a intentat actiunea de divort.
Pana acum, intr-un an si 4 luni de zile de la data intentarii divortuluide , eu am primit 300 de lei de la tatal copilului. El nici in momntul de fata nu are un job cu carte de munca...pt ca de muncit munceste la negru...dar n-am cu ce dovedi asta .Are un imprumut , poate chiar 2 la banca pe care si-le achita lunar...si in proprietate 2 motociclete .
NU stiu cum sa procedez pentru a obtine drepturile copilului...el se vaita tot timpul ca nu are serviciu si bani
Va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat
Răspuns la discuția pensie alimentara
dar legea suna ..."de pana la 25%..... " de aici vin tergiversarile. Eu i-am spus ca asta nu discuta cu mine , ci cu judecatoarea
am o intrebare asupra unui subiect asupra caruia nu putem cadea de acord eu si sotul meu . suntem in divort si el spune nu vrea sa fie de acord decat cu 15% din salariu in cazul cordarii pensiei alimentare....25% este procentul maxim legal sau el poate negocia acest procent cu mine sau cu judecatorul?
daca se poate
multumesc!! cererea am refacut-o eu personal si nu imi trebuie decat art din codul civil...
Buna ziua!
Vreau sa divortez si dupa ce am avut o experienta groaznica de redactare a acestei cereri cu o Dna avocat intalnita pe holurile judecatoriei sect 3....m-am apucat sa-mi redactez singura cerea ...
Va ros puneti-mi si mie la ce articol din C.Civil se incadreaza acordarea tutelei comune?