avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate autogeneral

Activitate autogeneral

Buna ziua.
As dori sa stiu daca se poate achizitiona un imobil , proprietari fiind doi soti divortati, care fac partajul.
ideea e ca as dori sa stiu daca se poate cumpara doar jumatatea unuia dintre soti, si in ce conditii.
Va multumesc
Răspuns la discuția proprietate invecinata
aveti copii? si daca aveti, ce ati face cand s-ar intalni cu aceste "vietuitoare" ?
capcanele sunt o solutie atunci cand vorbim de o aparitie ocazionala, sporadica, nu de ceea ce e aici. De aceea am intrebat, nu se poate face nimic? Aici nu mai e cazul de drepturile omului sau protectia copilului? Primaria, care functioneaza din banii nostrii, nu are nici un rol, decat acela de a incasa banii????
Buna ziua. As dori sa stiu ce se poate face in cazul unei proprietati vecine nelocuite, cu proprietar incert, datorita a numeroase vanzari fara acte, ultimul cumparator vizitand proprietatea doar daca gaseste un alt potenial client, proprietatea fiind un adevarat paradis pentru rozatoare si reptile (serpi), riscul fiind cu atat mai mare cu cat am si doi copii minori, 5 si 12 ani. Anul trecut, sfarsitul lunii aprilie si toata luna mai serpii ajungand inclusiv in casa, fiind in perioada de imperechere. Este exclusa varianta discutiei cu proprietarul, nu doar datorita imposibilitatii fizice, cat si a ideii acestuia ca, nefiind proprietar in acte, nu-i poate face nimeni nimic. Va rog, ce pot face? Astept ca in doua saptamani sa ma umplu iar de serpi !
Răspuns la discuția Abuzuri bancare
da, asta as vrea, insa banca nu imi da nici un raspuns, ca sa cer nr de cont in care sa fac plata. Tocmai asta e marea problema
Răspuns la discuția Abuzuri bancare
intr-un sat din Romania...la 4 Km de un oras activ 2 luni / an, cu 2 banci, la 28 km de alt oras unde in acest an s-au desfintat 3 banci...si la peste 80 km de Satu Mare, resedinta de judet...de asta alesesem Posta ca incasator la incheierea contractului
Răspuns la discuția Abuzuri bancare
da...cel mai apropiat Uni Credit e la 80 km...Asta nu e bataie de joc, tinand cont ca in mod expres am ales varianta cu Posta, la incheierea contractului, tocmai pentru ca nu am banci prea multe aproape?
Discuție Abuzuri bancare
buna ziua.
As dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva. Am incheiat un contract de creditare cu actuala RBS, in care, printre altele, am ales varianta de plata in lei, la oficiile Postei Romane, datorita faptului ca distanta pana la cea mai apropiata unitate RBS e de 160 KM...In timp, nu am mai putut plati la posta, fiind transferate aceste incasari catre CEC. In aceasta luna, fara sa fiu anuntat in vreun fel, la CEC nu se mai poate plati, trebuie mers in alt oras la o alta banca...Acum, ma vad pus in imposibilitea de plata. Ce pot face? Am Incercat sa contactez si banca RBS, insa fara nici un rezultat. Va multumesc
Răspuns la discuția Legea certificatului energetic
sunt mai multe....descoperite ulterior : restanta la gunoi din 2009 (valoare 197 ron !!! , de tot rasul...), constructie executata cu 80 cm pe terenul vecinului, lucru cu care ma "lupt" acum cu topometristii sa reglementam in teren, cel mai prost inginer topometrist care sa rezolve documentele, nu are nici cel mai elementar aparat de "punctare" in teren... asa ca nu ma mai mira aceasta "tergiversare". ideea e ca oricum trebuie sa le rezolve, sau in caz contrar, conform antecontractului prin care am platit si avansul, imi restituie de 3 ori suma...
Răspuns la discuția Legea certificatului energetic
eu, sunt cumparatorul... ideea e ca vanzatorul amana rezolvarea actelor
Răspuns la discuția Legea certificatului energetic
Asta, fara nici o legatura cu data la care a fost facut antecontractul, asa e?