Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Abuzuri bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Abuzuri bancare

buna ziua.
As dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva. Am incheiat un contract de creditare cu actuala RBS, in care, printre altele, am ales varianta de plata in lei, la oficiile Postei Romane, datorita faptului ca distanta pana la cea mai apropiata unitate RBS e de 160 KM...In timp, nu am mai putut plati la posta, fiind transferate aceste incasari catre CEC. In aceasta luna, fara sa fiu anuntat in vreun fel, la CEC nu se mai poate plati, trebuie mers in alt oras la o alta banca...Acum, ma vad pus in imposibilitea de plata. Ce pot face? Am Incercat sa contactez si banca RBS, insa fara nici un rezultat. Va multumesc
Nu sunteti in "imposibilitate de plata" in sens juridic, ci doar pentru faptul ca nu aveti in apropiere o institutie prin care sa puteti efectua plata/transferal sumei datorate....Imposibilitatea de plata se refera la faptul ca nu mai puteti plati din lipsa de resurse financiare, ceea ce este altceva....Cred ca cel mai bine ar fi sa va faceti timp si sa refinantati creditul la o alta banca decat RBS, pe care o aveti mai aproape sau la care aveti acces direct...Ori, puteti folosi o varianta si mai simpla: deschideti un cont la o alta banca in care depuneti ceva bani, la care cereti si aplicatia "internet-bancking".Prin intermediul aplicatiei puteti face in orice moment plati "on-line", deoarece puteti depune bani in acel contul oricand in cursul unei luni/an....
Pe net scrie ca Unicredit Tiriac a preluat clientii persoane fizice RBS. Cautati o agentie Unicredit Tiriac !
da...cel mai apropiat Uni Credit e la 80 km...Asta nu e bataie de joc, tinand cont ca in mod expres am ales varianta cu Posta, la incheierea contractului, tocmai pentru ca nu am banci prea multe aproape?
autogeneral a scris:
da...cel mai apropiat Uni Credit e la 80 km.

Dar unde locuiti?
intr-un sat din Romania...la 4 Km de un oras activ 2 luni / an, cu 2 banci, la 28 km de alt oras unde in acest an s-au desfintat 3 banci...si la peste 80 km de Satu Mare, resedinta de judet...de asta alesesem Posta ca incasator la incheierea contractului