Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorie banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorie banca

Am un contract cu RBS din 2008 iar ultima plata am facut o acum 5 ani. Banca a fost cumparata de unicredit tiriac si abia acum am primit niste foi acasa pt incheiere amiabila.
Mai este valabila datoria dupa atata timp? suma nu este foarte mare.
Daca nu ati mai platit nimic si nici nu ati fost executat silit, dreptul de recuperare pare prescris. Dar cel mai bine sa mergeti cu un avocat, sa studieze documentele si sa vada daca a intervenit sau nu prescriptia. Daca veti fi executat silit, in termen de 15 zile puteti sa depuneti contestatie la executare.