Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Abuzuri bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Abuzuri bancare

buna ziua.
As dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva. Am incheiat un contract de creditare cu actuala RBS, in care, printre altele, am ales varianta de plata in lei, la oficiile Postei Romane, datorita faptului ca distanta pana la cea mai apropiata unitate RBS e de 160 KM...In timp, nu am mai putut plati la posta, fiind transferate aceste incasari catre CEC. In aceasta luna, fara sa fiu anuntat in vreun fel, la CEC nu se mai poate plati, trebuie mers in alt oras la o alta banca...Acum, ma vad pus in imposibilitea de plata. Ce pot face? Am Incercat sa contactez si banca RBS, insa fara nici un rezultat. Va multumesc
Daca banca nu se oboseste sa isi ajute clientii sa-si recupereze debitele,si nici nu se obosesc sa va ajute,nu mai platiti o luna,doua..si stati calm ca iau ei legatura cu d.voastra si se gaseste solutia optima,eu asa am facut si s-a gasit rezolvarea,am fost rautacios,poate..dar nu stiu daca bancile trebuiesc laudate
Acum sincer.mai toate bancile au \"home banking\",(Ing,Bcr si Brd au sigur)nu are RBS aceasta optiune,sau cum vi s-a sugerat Unicredit Tiriac Bank daca ei luat datoriile RBS persoane fizice poate au ei asa ceva,eu nu sunt in tara mult timp,si asa imi platesc absolut tot...eventual sa faceti cont la una din aceste banci,salariul sa-l primiti in contul respectiv(daca-l primiti prin banca) si faceti transfer in contul in care aveti obligatia sa va achitati datoria
goldencobra, utilizator
L-am sfatuit si eu asa ceva , insa omul doreste sa vina banca la el, considerand ca daca locuieste departe de banca aceasta are obligatii fate de el si nu invers. "Muieti is posmagii?" Acum ca are la dispozitie o gramada de facilitate create expres pentru confortul celor ocupati sau "departe de banca", omul vrea sa vina cineva acasa sa ii incaseze datoria! Si culmea, considera ca este un abuz din partea bancii! Nici nu mai trebuie bagat in seama....
polloctav, utilizator
autogeneral a scris:

da...cel mai apropiat Uni Credit e la 80 km...Asta nu e bataie de joc, tinand cont ca in mod expres am ales varianta cu Posta, la incheierea contractului, tocmai pentru ca nu am banci prea multe aproape?

Vedeti ce scrie in contract.
Daca in contract scrie ceva care sa va ajute ii puteti stresa.
Nu este imposibilitate de plata dar depinde ce scrie in contract.
Poate ii faceti sa vina la domiciliul dvs. Dupa bani...daca va ajuta contractul...