avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1776 soluții astăzi
Forum Activitate Cazacu Andra

Activitate Cazacu Andra

Ma poate ajuta cineva cu un model de AGA prin care se hotaraste infiintarea unei societati in Romania (societatea care face AGA este din Italia si vrea sa fie asociat in Romania) si de asemenea numirea persoanei care sa reprezinte societatea.
Stiu, le-am gasit, dar mi-e teama ca poate nu vor fi in regula actele.. Si cine stie ce mai cer ei pe langa cele expuse acolo
Buna ziua,

As vrea sa infiintez un SRL cu 2 asociati peroane juridice, una rezidenta, alta rezidenta.
Care ar fi procedura si care ar fi documentele care se cer persoanei juridice din afara?

Multumesc
Multumesc mult!
Care ar fi pasii in vederea lichidarii?
Buna ziua,

Pentru societatile cu asociat unic este obligatoriu numirea unui lichidator?

Multumesc
Buna ziua,

As vrea un sfat cu privire la urmatoarele:

Se doreste imbunatatirea situatiei patrimoniale a societatii printr-una dintre urmatoarele operatiuni:
-majorare de capital social prin transformarea imprumutului asociatilor in capital social
-transformarea imprumutului asociatilor in rezerve (avand ca scop marirea capitalurilor proprii ale societatii).

In acelasi timp, care va fi procedura (cf. Regulamentului nr. 1/ 2006 al CNVM) si cat timp va dura modificarea.

Multumesc!
Am inteles, va multumesc mult!
M-am documentat si am inteles ca daca nu are NIF, e suficienta declaratia la notar, dar in cazul in care are NIF? Se prezinta acesta, banuiesc..?
Buna ziua,

La infiintarea unei societati cu asociati straini mi s-a cerut o declaratie autentica data la notar din care sa rezulte ca fiecare asociat in parte nu este inregistrat fiscal in Romania si nu are datorii pe teritoriul Romaniei.
Se poate da aceasta declaratie in cazul in care asociatii mai o societate deschisa in Romania, inseamna ca nu sunt inregistrati fiscal ca persoane fizice?