avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate marinamar

Activitate marinamar

Buna seara stimabililor,

Astazi am avut surpriza la instanta sa-mi spuna ca BO se depune in copie certificata pentru investire cu formula executorie... pana la urma cum este??? #-o
Răspuns la discuția Executare silita imobiliara
Nu am inteles mai nimic D-le Milikka ..probabil nu ati intels intrebarea mea....Pretul imobilului este acum la 75%, dar trebuie aplicat TVA-ul la suma respectiva avand in vedere faptul ca debitorul este platitor de TVA... La latitudinea cui este plata diferentei de pret in rate?? Cine trebuie sa fie de acord cu acest lucru? Creditorul adjudecatar in cat timp trebuie sa achite diferenta de pret avand in vedere ca imobilul are un pret (evaluat si scazut la 75%) mai mare decat creanta depusa.... Astept niste explicatii mai bune si la subiect....
Am urmatoarea speta:

Se executa un imobil. Creditorul adjudeca imobilul in contul creantei sale, creanta care este mult mai mica decat pretul de evaluare al imobilului.
Creditorul adjudecatar in termen de 30 de zile de la data adjudecarii trebuie sa achite si diferenta de pret. Inaintea expirarii termenului de plata cu 5 zile creditorul adjudecatar cere sa efectueze plata in rate a diferentei de pret. Se poate asa ceva?
(este pe vechiul cod )
Imobilul este al unei societati care este platitoare de TVA, la pretul de evaluare se dauga TVA. Cat este TVA-ul??? -imobilul este o casa.
Multumesc de ajutor!!:help:
Buna ziua. As dori sa reziliez contractul de comodat incheiat ptr sediul social al societatii si sa incheiem un contract de inchiriere tot la acelasi sediu. Care sunt pasii la registrul comertului? Trebuie sa merg intai la administratia financiara sa inregistrez contractul de inchiriere?
Multumesc frumos pentru tot! daca mai gasiti ceva relevant va rog sa-mi scrieti in continuare... am sa merg luni la starea civila sa vad ce zic.
Stimata doamna gi_jane2,
dar daca tatal minorei( locuieste in sectorul 3) face actiune in contradictoriu cu Primaria Sector 5 si o depune la Jud.sector 5, fara sa ma includa si pe mine(mama) sau musai asa trebuie?
si inca o intrebare: se poate trimite prin posta aceasta actiune sau trebuie depusa personal la judecatorie?
Buna ziua tuturor,

O prietena de-a mea lucreaza in Italia, este divortata si are o fata de 17 ani, vrea sa o lase in grija unei prietene si totodata daca se intampla ceva prietena sa poata merge la orice institutie in numele ei. Ce poate face in acest caz?? Va multumesc anticipat!!
Va multumesc pentru ajutor!!! si va doresc o zi minunata!
Multumesc frumos pentru raspuns.
Am fost la Starea civila si mi-au zis ca nu se poate decat pe cale judecatoreasca...