avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1655 soluții astăzi
Forum Activitate loryka

Activitate loryka

Răspuns la discuția plata indemnizatie pt CIC
Multumesc pt. raspuns.
Buna ziua,

As dori sa stiu si eu de ce in ultima luna de CIC am primit o suma mai mica (750 lei in loc de 1350).
Mentionez ca copilul este nascut pe 13 mai 2014. Pe data de 14 apr. 2016 a incetat CIC (am ales 23 de luni). In luna mai 2016 am primit indemnizatia pt luna anterioara. Nu ar fi trebuit sa primesc plata cat pentru o luna intreaga, avand in vedere ca era cea de-a 23-a luna?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Va multumesc!
Buna ziua,

Din cate stiu la calculul indemnizatiei pt. cresterea copilului se ia in considerare media veniturilor pe ultimele 12 luni de la data nasterii copilului.
As dori sa stiu daca ma afecteaza cu ceva privind acordarea indeminzatiei, daca in aceste 12 luni, eu am fost 3 zile in concediu fara plata (mentionez ca in luna in care am fost 3 zile fara plata am primit salariul, doar ca evident a fost putin mai mic).

Multumesc frumos!
Buna seara,

Sunt in concediu pt. cresterea copilului pana la doi ani - concediu care se termina pe 20 sept. 2013 - atunci cand copilul va face doi ani si cand ar trebui sa reincep munca.
As dori sa stiu, daca sunt insarcinata din nou si ar urma sa nasc in decembrie 2013 (deci as reveni la munca din sept. pana in dec.):
1) este angajatorul obligat sa ma primeasca inapoi la munca?
2) voi mai beneficia de indemnizatia pt. cresterea noului copil tinand cont ca am revenit la munca doar pt. cele cateva luni?


Va multumesc
Buna seara, as dori sa stiu daca exista vreo lege care sa specifice de la ce varsta se adauga la intretinerea locuintei un bebelus (copilul meu are 1 an si 4 luni si as vrea sa stiu daca este obligatoriu sau nu sa il adaug la cheltuielile cu intretinerea ale locuintei).
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Va multumesc!
Buna seara,

Am nascut pe data de 20 sept. 2011 si sunt in CCC de doi ani. As dori sa stiu daca eu pot beneficia de majorarea indemnizatiei de la 75% la 85%. Din cate am auzit aceasta majorare ar trebui sa intre in vigoare incepand cu luna octombrie iar eu in aceasta luna am primit exact aceeasi suma ca si pana acum.

Multumesc