Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna seara,

Am nascut pe data de 20 sept. 2011 si sunt in CCC de doi ani. As dori sa stiu daca eu pot beneficia de majorarea indemnizatiei de la 75% la 85%. Din cate am auzit aceasta majorare ar trebui sa intre in vigoare incepand cu luna octombrie iar eu in aceasta luna am primit exact aceeasi suma ca si pana acum.

Multumesc
Legea nr.166/2012 prevede :
Art. II. - Modificările aduse prin prezenta lege la art. 1 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, şi la art. 2 alin. (2) şi (3), art. 7, art. 9 şi art. 30 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările şi completările ulterioare, se aplică începând cu drepturile lunii octombrie 2012, inclusiv pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite până la această dată.

Prin urmare, indemnizatia marita o veti primi incepand cu luna octombrie 2012.
Veti beneficia de majorare de pana la 1200 lei (maxim) avand in vedere ca ati optat pentru doi ani si ati primit aceeasi suma ca si in trecut deoarece in octombrie s-a achitat luna septembrie, luna octombrie se achita in noiembrie. Indemnizatia majorata se achita incepand cu drepturile lunii octombrie insa platile se fac in luna in curs pentru luna trecuta.
Va multumesc!