avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1115 soluții astăzi
Forum Activitate codigroc

Activitate codigroc

Răspuns la discuția Construire fara autorizatie
Multumesc.
Răspuns la discuția Construire fara autorizatie
Daca nu am sesizat aceasta autoritate pana la aceasta data, se mai poate face ceva in acest sens?Multumesc pentru raspuns.
Impreuna cu sotul meu suntem proprietarii unei case de tip duplex . Vecinii nostri sunt proprietari pe 1/2 din parter, iar noi pe 1/2 din parter plus etaj,care ocupa si partea de deasupra parterului lor. In urma cu aproximativ 4 ani, vecinii au facut o extindere a locuintei, inaltandu-se cu constructia lor si la partea de etaj, folosindu-ne un zid fara a ne cere acordul. De asemenea si-au facut o mica terasa aproape lipita de o terasa de-a noastra de la etaj, incat se poate trece foarte usor dintr-una in alta.Nu au autorizatie de constructie si nici proiect pentru nimic din ceea ce au construit.Daca ii actionam in judecata putem cere revenirea la proiectul initial al cladirii?
.
Am facut o promisiune de vanzare cumparare al unui apartament. Termenul la care trebuia sa incasez banii este cel tarziu maine ,25.09.2012. Azi am fost contactata de cumparator si mi-a adus la cunostinta ca nu a reusit sa obtina creditul, dar vrea sa transfere cumpararea apartamentului pe numele unei rude ,care se pare ca ar putea primi creditul.Intrebarea mea este daca trebuie facuta o noua promisiune de vanzare cumparare cu eventualul nou cumparator?Mentionez ca am incasat un avans pe care primul cumparator doreste sa-l transfere pe numele noului cumparator,deoarece acesta are nevoie de dovada faptului ca are aceasta suma pentru creditul bancar.Este posibil asa ceva sau e doar o tragere de timp?
In contract este pevazut ca in cazul in care cumparatorul nu achita suma pana cel tarziu data de 25.09.2012 pierde avansul.Va multumesc pentru raspuns.
Am facut o promisiune de vanzare cumparare incheiat la un notar in vederea vanzarii unui apartament.Am incasat un avans,iar restul de bani urmeaza sa-i primesc in 2 transe.Unul din termene este 25 septembrie 2012,cand urmeaza sa primesc suma mai mare din pret. Cumparatorul nu m-a contactat in acest interval,iar eu vazand ca se apropie termenul l-am contactat telefonic in data de 21 septembrie..Mi-a raspus ca nu are banii pentru ca urma sa ia un credit ipotecar si banca nu i-a aprobat dosarul si ca incearca la alta banca.Mentionez ca nu a solicitat prelungirea termenului prevazut in antecontract.In aceasta situatie eu,ca vanzator ce trebuie sa fac?Teama mea este ca daca nu ma prezint la notar la termenul stabilit voi fi pusa in situatia de a restitui avansul dublu,cum este prevazut in antecontract.