avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Activitate eduard21

Activitate eduard21

Răspuns la discuția sunt sub urmarire penala?
Prin urmare asta ar fii incadrarea...
b) omisiunea, în tot sau în parte, a evidenţierii, în actele contabile ori în alte documente legale, a operaţiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate

Răspuns la discuția sunt sub urmarire penala?
la evaziune fiscala m-am gandit si eu...dar aveti idee la ce articol m-ar incadra?Multumesc
Răspuns la discuția sunt sub urmarire penala?
nu a fost vorba de substante interzise nicioclipa,cand au venit la perchezitie au spus foarte clar ce cauta:"tutun".Insa,in aceea zi cand au venit sa perchezitioneze casa nu mai aveam.La sectie inainte sa dau declaratia cei de acolo mi-a spus ca ei stiu de la cine aveam acel tutun,i-au dat si numele,pt ca aceea persoana era cultivator si este si in prezent cu acte in regula,insa nu avea voie sa prelucreze acel tutun,adica sa il marunteasca.deci,organele cunosc provenienta acestui tutun,doar ca toate coletele si respectiv banii ridicati au fost pe numele meu (cu toate ca eu luam un comision mic pt fiecare kg).In aceeasi zi cand au fost cu perchezitia la mine au fost si la el(inclusiv la parintii lui care locuiesc in alta localitate).Deci este vorba clar de tutun,nu de altceva.Problema e ca toata beleaua a cazut acum pe mine...pt ca toate coletele erau puse pe numele meu.
Răspuns la discuția sunt sub urmarire penala?
o singura declaratie am dat.in ziua in care am fost si perchezitionat.nu stiu unde or sa ma incadreze.fapta concreta pe care am facuto eu a fost accea de a vinde tutun maruntit(care provenea de la un cultivator din romania,el il maruntea) eu doar il trimite-am prin posta diversilor cumparatori.Asta s-a intamplat in decursul a vreo 2 luni de zile,in care am vandut o cantitate destul de mare de tutun...o alta problema ar fii ca cel care imi aducea tutunul nu mai recunoaste nimic...la perchezitie nu s-a gasit tutun..insa au fost gasite mandatele postale...
Răspuns la discuția sunt sub urmarire penala?
pai...am angajat un avocat care zice ca e mai bine s-o lasam asa,adica sa ai lasam pe ei sa ne cheme cand o sa fie cazul...dar nu stiu daca este cea mai buna abordare a cazului.Pt ca ma gandesc ca ori de stau si nu intreb,ori de intreb tot asa vor decurge lucrurile,doar ca pana aflu ceva stau cu un stres incontinuu...
Buna seara.Am mai postat despre problema mea in trecut.
Atunci,ziceam ca am ca am fost perchezitionat de catre politie,iar apoi am fost la sectie unde am dat o declaratie.Asta s-a intamplat in iunie a.c.De atunci si pana acum nu mai stiu nimic...nu am mai fost chemat sau instiintat in vreun fel.
Prin urmare,eu in ce statiu ma aflu fata de organele de politie?Sunt sub urmarire penala,sub desfasurarea unei anchete....sau cum?M-i se pare totusi un timp destul de mare din iunie si pana acum...fara sa primesc macar un raspuns indiferent de natura lui.Multumesc
maxim 4 ani cu suspendare (sub supraveghere) se poate da in Romania.
Răspuns la discuția pensie intretinere minor
nu stiu cum calculeaza judecatorii aceasta pensie.pt ca am vazut ca unele persoane au fost obligate sa plateasca si 80,100,130 etc ceea ca este mai putin de 25%,,,si asta in acest an,nu cand salariul minim era mai mic
Răspuns la discuția pensie intretinere minor
eu ne avand venituri (nu lucrez nicaieri) voi duce si un act de la primaria din care sa reiasa lucrul acesta.cum o sa imi calculeze pensia.stiu ca 25% din salariu minim pe economie care este 700 lei brut.dar am inteles ca se calculeaza din cel net,adica 530 lei.deci,25% din 700 lei sau din 530 lei?merci frumos
Răspuns la discuția pensie intretinere minor
pai problema e ca am recunoscut copilul cu gandul ca voi ramane impreuna cu respectiva...dupa ce a nascut am ajutat-o material.am fost langa ea.am vizitat copilul periodic si i-am oferit in limita posibilitatilor cate ceva,bani,haine.Nu stiu ce a avut in cap,pt ca ea deja bagase acel dosar la judecatorie in perioada cand eu vizitam fata,insa nu mi-a zis niciodata nimic...nu stiu cum sa numesc o astfel de femeie...
Ea locuieste cu mama sa,deci nu cu mine,deaia zic ca vizitam copilul.