avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Activitate beleaua

Activitate beleaua

Răspuns la discuția MUNCA STRAINATATE
Firma la care sotul meu a apelat este din Cluj,nu stiu daca ii pot da numele aici,contractele de munca ca instalator se fac pentru Germania,ma interesa daca pot afla despre aceasta firma ca nu sunt probleme,multumesc
Răspuns la discuția MUNCA STRAINATATE
Multumesc,daca voi intampina probleme sper sa ma ajutati
Răspuns la discuția MUNCA STRAINATATE
Cum pot face asta ?
Va rog a ma ajuta in a afla daca firma la care sotul meu vrea sa se angajeze in Germania este legala.Cum pot afla ca nu este o firma fantoma? Multumesc anticipat
Multumesc pentru raspun,intreadevar nu i normal sa nu am certificat pentru copil,dar nici nu pot financiar sa rezolv asa usor
Ma intereseaza urgent daca imi pot inscrie copilul la gradinita pana rezolv problema legata de certificat,la cine pot apela? multumesc anticipat
Suntem in Romania si am sunat la Consulatul Spaniei din Bucuresti,dar nu se poate face nimic pana nu ajungem la ei
Buna ziua,de 5 ani ma chinui sa fac certificat de nastere roman la copil,el a fost nascut in spania si din cauza unor erori sa scris numele tatalui gresit,fapt ce a dus la imposibilitatea de a face certificat in Romania.Ultimi doi ani a mers la gradinita prin bunavointa directoarei,de o luna ne-am mutat din cartier,as dori sa-l inscriu aici dar sunt convinsa ca vor fi probleme.Din motive financiare nu ne putem duce la Bucuresti la Consulat cu toate ca vb la tel,va rog a ma ajuta momentan pentru a putea reinscrie copilul la gradinita,multumesc anticipat
Discuție credit bancar
Buna ziua,doresc sa fac un mic credit la o banca si sunt refuzata pe motiv ca apar ca rau platnic cu un credit facut in 2007 ,care apare apoi in 2012 cu 6 luni intarziere.In 2007 eram plecata in Spania si nu am cunostinta de acest credit,dar curios lucru de ce nu am fost somata sau anuntata de el.Si nu inteleg cum apare dupa atatia ani,tinand cont ca nu am lucrat deloc cu bancile decat pentru a-mi ridica salariul.Am trimis cerere la Biroul de Credit dar inca nu am primit raspuns.Este legal ca dupa 6 ani sa apara asa ceva si ce pot face? Multumesc anticipat
Buna ziua,de aproape trei ani am, porire pe salariu in urma unui imprumut bancar,neplatit la timp.Cu ceva timp in urma am fost la aceea banca sa vad cat mai am de plata,nu am mai gasit banca si nici nu pot lua legatura cu ei,e vb de un fel de cooperativa de credit .Am fost la executorul care a dus la exexcutarea silita si am aflat ca defapt am platit cu aproape 6000 lei mai mult decat trebuia.As dori sa aflu cum imi pot recupera bani si ce acte imi trebuiesc.Multumesc anticipat.