avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1831 soluții astăzi
Forum Activitate claudialexe

Activitate claudialexe

Buna ziua.As dori sa stiu daca tatal mai este obligat sa-si ia luna de concediu crestere copil daca mama se intoarce mai devreme la munca.Si daca da ,puteti sa-mi dati si mie un link cu legea care prevede acest lucru.
As dori sa stiu daca se ia la calculul indeminizatiei pentru cresterea copilului si salariul de la un job unde am avut contract pe perioada determinata exact pana la data intrarii in concediu prenatal pe o perioada de 10 luni.Eu am lucrat si ca Pfa pana la intrarea in concediu prenatal vreme de 3 ani.Multumesc anticipat
Pe o adeverinta de venit de la finante trebuie sa apara venitul impozabil si din desfasurarea unei profesii liberale cat si din salarii?Mentionez ca anul acesta am lucrat si ca salariat, pe langa desfasurarea profesiei liberale, iar pe adeverinta de venit nu-mi apare decat venitul din profesia liberala.
va multumesc
Daca venitul estimat este mai mare decat cel realizat pana la suspendarea activitatii, iar impozitul platit-3trimestre pana in momentul suspendarii activitatii- la anul voi primi diferenta de bani inapoi de la finante.Asta in cazul in care mi se ia in calcul pentru indemnizatie venitul realizat pana la aceasta data pentru care am depus declaratia 220 o data decizia de incetare a activitatii.Va multumesc
Sunt pfa de 2 ani si 4 luni.Am intrat in concediu prenatal incepand cu august 2012 si mi-am suspendat activitatea la directia sanitara (fiind cabinet medical individual).Cei de la finante mi-au cerut aceasta decizie de suspendare plus declaratia 220 pentru venit estimativ pentru anul 2012, declaratie care am mai depus-o si in mai cand mi-a venit declaratia 260.
1.Vreau sa intreb daca acum o sa-mi mai vina de la finante inca o declaratie 260 sau o depun pe cea venita in mai? (mentionez ca veniturile nu mai corespund-cel care apare acum este mai mic).
2.In cazul in care mi se ia in calcul cea depusa in mai, iar la anul tb sa depun declaratia de impunere anuala mi se va modifica indemnizatia- din cauza veniturilor mai mici realizate?
3.Ca dovada de incetare a activitatii ajunge doar cea primita de la directia sanitara?
Va multumesc