avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate Valgero

Activitate Valgero

Buna ziua,

De 2 ani de zile incerc cu 2 prieteni sa deschidem un ONG. Problema noastra este ca 2 dintre noi avem cazier fiscal (firme deschise inainte de taxa de forfetare, sistate dar platnice). Stiu ca se cere cazier fiscal la deschiderea unui ONG, iar asta pentru noi este o problema mai ales ca eu nu am investit sau scos nici un ban din firma respectiva.
Intrebarea mea este urmatoarea: se poate deschide de catre alte persoane iar in statut sa fie prevazute urmatoarele:

"Nici un membru fondator nu poate fi demis de catre nimeni decat prin propria demisie;
Orice membru fondator, cand isi depune demisia din functie trebuie sa aleaga un inlocuitor(sau mai multi) iar ceilalti 2 membri trebuie sa isi dea acordul sau sa aleaga din persoanele propuse pentru ai succede functia".

Acestea fiind spuse, eu cu cazier fiscal pot fi propus in functie de conducere a ONG-ului avand cazier fiscal la cateva saptamani, sau luni?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția acte pierdute
buna ziua, am fost in aceiasi situatie cu buletinul si certificatul de nastere pierdut. Eu m-am dus la primaria de care apartineam cu adressa din buletin, am platiti o amenda, au trimis scrisoare catre evidenta populatiei de pe raza judetului in care m-am nascut iar dupa 3 zile certificatul era gata. urmatorul pas a fost eliberarea buletinului
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati deoarece ma aflu intr-o problema destul de delicata.

Ma aflu in UK la munca iar ieri am observat ca nu-mi mai gasesc buletinul. Tin sa precizez ca muncesc legal aici. Problema este ca pe 7 noiembrie voi pleca in excursie in alta tara iar eu momentan nu am buletin iar libere sa plec in tara nu mai am.

Cum pot proceda in situatia de fata fara sa mai merg in tara?

Multumesc anticipat
Buna ziua, locuies de cateva luni intr-un bloc, iar sub mine locuieste administratorul blocului, care are o imensa placere sa ma ameninte(fost maior in armata), si sa cheme de fiecare data politia pentru ca "ma deranjeaza muzica pe care o asculti si deranjezi tot blocul". am vorbit cu ceilalti vecini daca sunt deranjati, iar nici unul nu mi-a consirmat acest lucru.
Deja politia a venit de 2 ori la usa blocului, prima data la ora 18.30 si au plecat, fara sa imi de-a avertisment/amenda, iar a 2-a oara in jur de 23.00 pentru ca ascultam in surdina.
Ce pot face in acest caz pentru ca sunt mai multe lucruri care ma deranjeaza:
1) politia vine degeaba de fiecare data,
2) am fost amenintat de sotia acestuia ca o sa imi de-a foc,
3) nu pot sa dau drumul la televizor, sau sa ascult muzica.
4) politia poate veni la tine si in afara orelor de liniste?


Daca eu imi primesc o amenda, termen de 24 ore pai pot primi si altele pe acelasi motiv?