avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Activitate elet_mm58

Activitate elet_mm58

Răspuns la discuția pensionare anticipata
Revin cu intrebarea cu niste rectificari. Vechimea in munca este de 36 ani 2 luni si 21 zile. Perioade de somaj acumulate: 2 ani 0 luni si 18 zile. Grupa II de munca este de 7 ani si 8 luni.
Va rog sa imi raspundeti care este varsta mea de pensionare anticipata fara penalizare, daca sunt nascuta in 1958/06/29.
Va multumesc mult.
Va rog sa imi spuneti cand as putea sa ma pensionez anticipat fara penalizare. Sunt femeie nascuta in 1958.06.29, am vechime in munca 36 ani, 10 luni si 15 zile si am beneficiat de grupa II de munca 8 ani incheiati.
Va multumesc
Multumesc.
Nu mai pot solicita pentru ca se aplica doar pentru cei ce urmeaza sa se pensioneze?
Sunt pensionara si sotul (fiind pensionar) a decedat in 2010. Mentionez ca am fost casatoriti 32 ani, iar la momentul respectiv am optat pentru pensia mea, nu pentru cea de urmas.
Articolul 92 din legea 263/16.12.2010 prevede acum ca se poate cumula propria pensie cu 50% din cea a sotului.
Intrebarea mea este: se poate sa cer acum si pensia de urmas, si daca da, atunci in ce conditii se poate obtine.
Va rog sa imi spuneti daca cineva care traieste in Italia, a nascut si copilul este cetatean roman, beneficiaza sau nu de alocatia copilui de 200 lei pana implineste copilul 2 ani, si daca da ce acte trebuie sa depuna si unde anume.
Va multumesc
Buna ziua,
Am depus dosarul de pensionare la limita de varsta si cererea a fost respinsa. Am beneficiat de grupa I de munca 100% o perioada de 10 ani, am adeverinta emisa de angajator pe meseria de inginer metalurg si normator sectia Turnatorie. Am avut acelasi loc de munca si aceleasi atributii tot acest timp dar din pacate in cartea de munca inregistrarile s-au facut pe functii diferite ( inginer tehnog sau inginer proiectant sau normator). Va rog sa imi spuneti daca exista o posibilitate legala de a dovedi ca am avut acelasi loc de munca si sa se considere toata perioada de grupa.
Va multumesc
Sunt barbat nascut in 1958 luna Martie.
Vechimea in munca: 36 ani si 5 luni.
Grupa I de munca : 14 ani 8 luni -75%
Grupa I de munca: 5 ani 5 luni - 100%
Buna ziua,
Va rog frumos sa imi spuneti daca indeplinesc conditiile necesare pentru pensionare la limita de varsta. Sunt femeie nascuta in anul 1958, Martie.
Am lucrat in grupa I de munca (100%) 10 ani impliniti, inainte de anul 2001.
Vechimea in munca este 28 ani 9 luni 28 zile.
Am terminat facultatea la zi in 5 ani fara intreruperi.
Va multumesc.
Discuție Grupa a I-a
Cat se reduce varsta de pensionare,conform legislatiei in vigoare, pentru 10 ani de grupa I - 100%.