avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana_Andreea

Activitate Ioana_Andreea

Am obtinut Certificatul de Inregistrare Fiscala pe 14.09.2012. Atunci am completat formularul 220 cu venitul brut estimat. Acum, cheltuielile deductibile sunt mai mari decat profitul. Trebuie sa platesc impozitul pentru venitul estimat atunci sau pentru cel real?
Multumesc.
Buna ziua.
Pe 30 septembrie mi-am dat demisia de la locul de munca si a fost acceptata. Mi s-a spus ca banii ii primesc pe 30 octombrie (conform contractului). Acum nu vrea sa-mi de banii spunand ca statele de plata nu au venit sau pentru ca doamna contabil si-a rupt piciorul si este in spital (inca nu s-a hotarat asupra motivului).
Ce as putea sa fac?
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.
adolfinapop a scris:

Gasiti aici raspunsul:[ link extern ]


Activitatea traducatorului este o profesie liberala, asadar nu este nevoie de inregistrare la Registrul Comertului. www.avocatnet.ro/content/for...

Va multumesc pentru raspuns.
Stiti si de unde trebuie sa iau acest cod cu "F"?
Buna ziua,

Pentru a deschide PFA pentru traduceri (7430) trebuie sa merg la Registrul Comertului pentru Codul Unic de Inregistrare?
Intreb asta pentru ca la banca (atunci cand am vrut sa mi deschid cont pentru PFA) mi s-a spus ca le trebuie un cod care incepe cu "J".
Buna seara. Va rog sa mi spuneti dupa ce perioada de timp trebuie sa semnez nota de lichidare de la data la care am depus si mi s-a acceptat o cerere de incetare a activitatii?