avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe venit - PFA nou infiintat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe venit - PFA nou infiintat

Am obtinut Certificatul de Inregistrare Fiscala pe 14.09.2012. Atunci am completat formularul 220 cu venitul brut estimat. Acum, cheltuielile deductibile sunt mai mari decat profitul. Trebuie sa platesc impozitul pentru venitul estimat atunci sau pentru cel real?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 18:43, 19 Noiembrie 2012
Pentru anul 2012 trebuie sa platiti impozitul conform declaratiei 220.
Dupa depunerea declaratiei anuale 200 veti avea -dupa caz-impozit de virat sau de recuperat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor simulare la concret al calcului taxelor la stat pentru pfa (fara tva / servicii web) an 2012-2013 romeot27 romeot27 Buna, Am un PFA deschis in luna 10.2012. Au trecut 6 luni de atunci si am facturi emise in valoare de 14000 RON. Nu sunt angajat in alta parte, deci sunt ... (vezi toată discuția)
Declaratia privind venitul estimat 220 bibibossu bibibossu In data de 06.02.2012 am depus, eu si sotia, Declaratia privind venitul estimat 220, pentru veniturile din inchiriere apartament pt 1 an (perioada de ... (vezi toată discuția)
Cum intocmesc declaratiile 200, respectiv 220? mary_catalina mary_catalina Buna seara, Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o problema. Doua prietene m-au rugat sa le ajut cu evidenta contabila pt intreprinderile individuale ... (vezi toată discuția)