Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum intocmesc declaratiile 200, respectiv 220?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum intocmesc declaratiile 200, respectiv 220?

Buna seara,

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o problema. Doua prietene m-au rugat sa le ajut cu evidenta contabila pt intreprinderile individuale ale lor, insa sunt incepatoare in domeniu si nu am inteles cum se intocmeste declaratia 220 pe anul in curs.
De exemplu: la prima II la declaratia 200 pt 2012 avem urm sit:
- venit net = 8915
- chelt ded = 8864, rezulta venit net = 51 lei
Ce sume trec in declaratia 220 pe 2013?

La a 2-a II: venit net = 93871
chelt ded = 105308, rezulta pierdere = 11437
Ce sume trec in declaratia 220 pe 2013?

Va rog din suflet sa ma ajutati?

Va multumesc anticipat!
Buna seara,

In primul caz, daca prin venit net ati vrut sa spuneti sume incasate(venit brut), atunci completati in declaratia 200 sumele respective astfel:
1. la randul 1 Venit brut suma de 8.915 lei
2. la randul 2 Cheltuieli deductibile suma de 8.864 lei
3. la randul 3 venit net anual suma de 51 lei

In cazul al doilea, declaratia 220 se intocmeste in functie de venitul brut si de cheltuielile estimate. Aveti libertatea sa declarati ce sume considerati, fara a tine cont de veniturile si cheltuielile anului 2012. Completarea se face similar celor explicate mai sus.

Numai bine
Buna ziua,

Va multumesc pt ajutor!

As mai avea o nelamurire: una din prietenele cu intrep.individ. nu a depus decl 220 pana la 31 ian. Trebuie depusa acum, impreuna cu 200?
A primit de la Finante formularul 260 pt 2013 cu urm sit.:
- venit brut estimat = 7000
- chelt deductibile = 5000
- plati anticipate cu titlu de impozit = 320
- total plati anticipate cu titlu de contributii de asig soc de sanatate = 108

Trebuie sa depuna si 220 cu aceste sume, sau nu o mai depune deloc?

Va multumesc anticipat!