Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare declaratie 220
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare declaratie 220

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o nelamurire: o prietena are intrep individuala si a primit de la finante formularul 260 pentru anul 2013. Pana pe 25 mai trebuie sa depuna decl 200, respective 220. Pt decl 220, la determinarea platilor anticipate cu titlu de impozit si contrib de asi sociale trece to sumele din formularul 260 primit de la finante?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

In mod normal formularul 260, ar fi trebuit sa fie completat in baza sumelor declarate in formularul 220 in luna ianuarie a anului 2013. Daca acesta nu a fost depus, inseamna ca 26, a fost intocmit pe baza sumelor anticipate din anul 2012. Acest fapt va atrage dupa sine odata cu depunerea declaratiei 200 pentru anul 2012 in mod automat emiterea unui nou formular 260 cu sumele actualizate.
Sfatul meu este sa depuneti odata cu 200 si formularul 220 completat cu veniturile si cheltuielile pe care le estimati pentru anul 2013, care nu trebuie sa coincida neaparat cu ceea ce ati primit in formularul 260.

Numai bine
Multumesc pt ajutor!
Ma scuzati ca insist. Ar fi o problema daca as trece aceleasi sume pe care le-au trecut si cei de la ANAF? Dansii au trecut in formularul 260: venit brut = 7000, chelt ded = 5000, venit net = 2000. Sau trebuie sa trec alte sume? avand in vedere ca anul trecut am iesit pe pierdere, nici in acest an nu vad o ameliorare si nu prevad un venit mai mare.

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Puteti trece si sumele din declaratia de la ANAF, daca acestea va avantajeaza.

Numai bine
Buna ziua,

Ma avantajeaza acele sume, prin urmare o sa le trec pe acelea.

Va multumesc mult pt ajutor!