avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1652 soluții astăzi
Forum Activitate nikos78

Activitate nikos78

Buna ziua
Am rugamintea de a ma lamuri cu un aspect legat de vanzarea unui teren extravilan.
Se doreste vanzarea unui teren extravilan si, conform legii 17/2014, trebuie intocmit dosar, in vederea afisarii ofertei de vanzare la Primaria de pe raza careia se afla terenul.
Sunt mai multi mostenitori ai acestei parcele de teren (unii in strainatate, altii in alte localitati) si au fost facute doua procuri. O parte din mostenitori au imputernicit o persoana pentru vanzare, iar ceilalti au imputernicit alta persoana.
La Primarie au respins depunerea dosarului pentru afisarea ofertei, deoarece nu este facuta o singura procura, pe o singura persoana. Mentionez ca ambele persoane imputernicite doresc vanzarea terenului; deci nu este problema ca unul doreste si celalalt nu.
Am cautat in normele metodologice ale legii 17/2014, dar nu am gasit nicaieri sa precizeze ca depunerea ofertei se face de catre o singura persoana sau ca trebuie imputernicita o singura persoana.
Aveti idee daca intr-adevar, trebuie facuta o singura procura? Aceasta varianta ar presupune o perioada indelungata de timp si cumparatorul nu este dispus sa astepte atat.
Insa sunteti de acord cu mine ca cei 4 care stau in apartamentul de deasupra mea uzeaza mai mult liftul decat mine, nu?
La asta m-am referit; cine utilizeaza, plateste. Nu metrii patrati din apartamentul meu folosesc liftul.
La incalzire, sunt de acord; se incalzeste o suprfata de x mp. Dar utilizarea si uzura liftului ce treaba au cu suprafata apartamentului?
Mi-a zis cineva ca s-ar putea hotara in Adunarea generala ca cheltuielile sa fie impartite la numarul de persoane. exista aceasta posibilitate?
Mda... dar regulile astea sunt proaste
Buna ziua

La Asociatia de proprietari din care fac parte s-a luat decizia efectuarii unor reparatii la lift. Suma necesara este de 17.000 ron iar repartizarea cheltuielilor s-a facut in functie de suprafata apartamentului.
Administratorul mi-a zis ca asa prevede Legea 230/2007 si, din ce am citi in lege, se pare ca are dreptate.
Insa nu mi se pare corect ca eu, care sunt singur, sa platesc la fel cu o familie compusa din 4 persoane, care, evident, foloseste liftul mult mai des decat mine.
Exista vreo posibilitate de a contesta sau modifica acest mod de repartizare a cheltuielilor?
Va multumesc