avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1245 soluții astăzi
Forum Activitate petrenemesis

Activitate petrenemesis

Discuție Reguli poprire
Buna ziua,

In data de 25 septembrie am primit sms de la ing ca am poprire pe cont de la primaria sectorului 4, le-am dat acordul sa achite poprirea. La o zi distanta am primit aceiasi instintare de la bcr dar nu am luat-o in seama stiibd ca am achitat. La cateva zile distanta sun totusi la bcr sa aflu daca trebuie da fac ceva anume, sa duc vreo dovada a platii si ei imi spun ca nu e necesar ca banii au fost retrasi din cont. Au voie sa plateasca din contul meu fara acordul meu ? (Cont in euro, datorie in lei). La ing plata a fost facuta pe 27, iar pe 28 bcr au platit si ei.
Iar azi am primit instintare acasa privind infintarea propririi unde este mentionat, pe langa 3 conturi bancare, si angajatorul dar si agentia de plati si insepctie sociala deoarece eu sunt in concediu de crestere a copilului. Au voie sa puna poprire pe un astf de venit?
Multumesc
Va multumesc pentru raspunsurile oferite. Astazi a fost la casa de sanatate o cunostinta si s-a interesat privind aceasta problema si iata rapsunsurile celor de la acolo ( care sunt opuse celor aratate de dvs. prin litera legii)
- la intrebarea unde depui concediul medical in perioada sarcinii ( daca exista probleme in sarcina si esti nevoit sa stai in CM) ne-au raspuns ca la locul de munca unde am cartea de munca
- privind concediul de maternitate, ne-au spus ca cu min. 2 luni inainte de a introduce concediul de maternitate de 126 de zile, sa imi dau demisia de la locul de munca unde am cartea de munca si sa incep sa platesc cei 0.85% pentru concedii si indemnizatii, si astfel imi voi putea depune acolo concediul si ei sa il plateasca

Astept raspunsul dvs.

Multumesc,
Buna ziua,

Am o situatie si as vrea sa va cer sfatul.
Sunt insarcinata si as dori sa stiu cum se procedeaza cu concediul de crestere al copilului ( urmeaza sa nasc in februatie). In prezent am contract de munca la o firma ( cu minim pe economie) iar acum in septembrie urmeaza sa imi deschid un PFA pentru activitatiile ce le desfasor separat.Nelamuririle mele sunt urmatoarele:
- Am inteles ca daca platesc 0.85% pentru PFA pot beneficia de indemnizatie de crestere a copilului de pe urma pfa-ului ( venitul de pe PFA este mai mare ca cel obtinut din contractul de munca).
- am citit ca defapt cand depui dosarul pentru concediu de crestere al copilului, cei de la casa de asigurari iau in considerare la calcul doar veniturile din contractul de munca si nu cumuleaza si pe cel obtinut din pfa. Este adevarat?
- este vreo problema daca pe PFA practic nu o sa am 12 luni de plata a acestor 0.85%?
- daca pe timpul sarcini intervine un concediu medical, unde il voi depune? la angajat sau la casa de asigurari ptr pfa?
Multumesc si astept cu interes raspunsul dvs.
Buna ziua, Sotul meu lucreaza ca gestionar la o firma de aproximativ 9 luni. Acum ceva timp s-a dat demisia si teoretic trebuie sa termine preavizul pe 22 octombrie. Cand a solicitat sa se scada din preaviz zilele de concediu neefectuate (7) au inceput amenintarile din partea patronului "gen nu o sa pleci de aici pana nu te las eu", " iti fac plangere penala pentru furt"
Problema este ca in contractul lui de munca nu este nici o referire la garantia de gestiune, doar la faptul ca primeste si elibereaza marfa pe semnatura
Cand a venit in firma aceasta nu a semnat nimic de predare-primire iar in privinta intrarilor de marfa a semnat ( desi nu a fost lasat sa verifice marfa) iar la iesiri nu a primit niciodata nici un document de semnat. In plus nu el a operat miscarile de marfa pentru ca nu a avut acces la sistemul de gestiune. Problema este ca exista minusuri in stocuri insa atata timp cat el nu a primit nimic cand a ajuns acolo, cand nu are acces la sistemul de gestiune , pot ei demnostra ca minusurile sunt din cauza sotului meu? Intr-adevar ii poate face plangere penala? asteptam un raspuns urgent pentru ca suntem disperati. Sotul meu este ceea mai corecta persoana si nu mai poate rezista sa lucreze acolo sub amenintari