avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 164 soluții astăzi
Forum Activitate marieta69

Activitate marieta69

Discuție diurna
Buna seara.Firma a deschis in Franta o sucursala si trimite salariati pe o perioada de 5 luni cu acte aditionale cu mentiuni cf art 1 din Codul muncii in vederea executarii unor contracte de prestari servicii constructii imobile.
Intrebare: 1.avand in vedere ca salariul trebuie sa fie la nivelui celui din Franta cine efectueaza marirea salariului firma mama din Ro sau contabila de la sucursala?
2.daca de mai acorda diurna si cine o acorda firma mama sau sucursala?
3.facturarea se face de catre sucursala , normal se impoziteaza si banii se incaseaza in contul sucursalei, in acest caz cum se pot transfera bani si in contul firmei mame?unde sunt fel de fel de plati de facut- rate leasing, impozite locale, etc?
Va multumesc mult de tot si va doresc Sarbatori fericite!
Cu stima,
M.Onica
Buna ziua.
Un SRL din Ro - act . constructii imobile - isi deschide un punct de lucru in FR- deoarece nu poate obtine formularul A1.In acest context cum se procedeaza cu salariatii de la firma din Ro se deleaga sau se detaseaza la punctul de lucru? se opereaza in Revisal ?unde raman muncitorii pe stat de plata?unde se platesc impozitele ?unde se platesc salariile?se raporteaza la vreo institutie in Ro deschiderea punctului?se tine contabilitate si la punctul de lucru? se cumuleaza apoi cu cea de la firma mama din RO?Mai puteti da niste detalii in plus?
Va multumesc.
Cu stima.
Maria
Buna ziua.SRL cu TVA intracomunitar ci cu cod caen 4120 presteaza serv. constructii imobile in Franta cu contracte comerciale catre pers juridice.am inteles ca locul prestarii este in Fr, nu se raporteaza in 390, dar a intervenit un contract de executie pentru o persoana fizica. Factura se face catre persoana fizica cu TVA sau fara?Ce se intampla daca am facturat si incasat fara TVA? Nu am declarat sediu si nici reprezentant fiscal in Franta.
Răspuns la discuția delegare/detasare
Detasarea transnationala prevazuta de Legea 16/2017 nu are acelasi regim cu detasarea cf art 45din Codul muncii.Deasarea transnationala cf art 3, ali 1, lit.c din Lege arata ca salariatul detasat de pe teritoriul Ro este salariatul unui angajator stabilit in Ro care in mod normal lucreaza in Ro si care este trimis pe o perioada de timp limitata sa lucreze pe teritoriul unui stat membru UE in cadrul unui contract comercial si care isi pastreaza toate raporturile de munca cu angajatorul care l-a detasat/delegat .Eu asa am inteles , dar daca sunt alte pareri , poate nu am inteles eu bn?!si in concluzie este delegare?????
Multumesc si astept o confirmare sau infirmare a celor scrise.
Buna ziua.SRL ce desfasoara prestari servicii in Franta pe baza de contracte comerciale cu parteneri francezi,Trimitem salariati sa execute aceste lucrari. Conf. Legii 16/2017 acesta delegare este considerata detasare?Se transmite in Revisal?Este corecta delegarea lor pe baza de decizie de delegare - cf art.43 din Codul muncii sau trebuie act aditional si nu mai este considerata delegare ci detasare dupa Legea 16/2017?Care sunt consecintele daca au plecat cu decizie de delegare si nu s-au raportat in Revisal?Se mai fac alte raportari?Se mai instiinteaza alte institutii?Nu avem formularul A1 caci firma nu are desf. activitate preponderenta in Ro.Multumesc.
Buna ziua.SRL cu TVA intracomunitar ci cu cod caen 4120 presteaza serv. constructii imobile in Franta cu contracte comerciale catre pers juridice.am inteles ca locul prestarii este in Fr, nu se raporteaza in 390, dar a intervenit un contract de executie pentru o persoana fizica. Factura se face catre persoana fizica cu TVA sau fara?Ce se intampla daca am facturat si incasat fara TVA? Nu am declarat sediu si nici reprezentant fiscal in Franta.