avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate brandoza2004

Activitate brandoza2004

Răspuns la discuția ce drepturi am
problema e ca singurul act loa casa ar fi rolul de la primarie si atat...
buna ziua,bunica e dec de 2 anii au mai ramas ca mostenitorii de drept bunicul si 2 fice..una nu vrea sa deschida succesiunea pana nu moare bunicul,eu ca nepoata locuiesc cu bunicul si al ingrijesc,poate in vreun fel sa imi lase casa sau o parte din teren fara a face succ?pamantul 2500mp + 7500mp in camp e al bunicului de la parintii sai,doar casa a facut-o cu bunica ..ce imi poate lasa bunicul si unde trebuie sa merg ?am fost la notar si a zis ca pamantul poate sal dea pe tot,ce acte si ce demersuri trebuiesc facute/VA MULTUMESC
Discuție ce drepturi am
buna ,am si eu o intrebare ...mama mea este casatorita de 18anii timp in care a construit o casa la care are doar rol pe 400mp din 2500mp restul fiind pe numele soacrei..ce drepturi are maama si fiul ei?daca actele sant pe numele soacrei dupa dec acesteia pot fii acesteia sa vina la succesiune sau mama poate dovedi in vreun fel ca e casa ei?ce demersuri se fac?
buna ziua,am si eu o mare problema pe care notarul nu ma putut lamurii.eu si sotul meu locuim cu bunicul(bunicul are 2fice dar nu le prea pasa de el,uneia chiar deloc) acestuia pe care al ingrijim de 1an si..bunica este dec de aprox 3anii,timp in care nu sa facut succesiunea pt una din fice nu vrea..'averea' este o casuta mica batraneasca si 2500mp din care bunicul ia cedat unui frate 300mp printr-o hartie scrisa de mana cu martori,ne legalizata,..bunicul vrea sa ne lase noua casa si ceva teren,din pacate la notar a spus ca nu e posibil,tin sa mentionez ca una din fice(mama sotului meu) vrea sa ne cedeze partea ei,noi locuim cu buni in acea casa si are nevoie urgent de repereti pe care nu le putem face atata timp cat cealalta fica ne ameninta ca ne da afara..deci rugamintea mea ar fi daca exista vreo modalitate pt a intra in posesia casei sau a terenului,tin sa mentionez ca doar casa a fost construita cu bunica,terenul fiind al bunicului mostenire de la parintii sai...va multumesc.
Răspuns la discuția cum pot mosteni?
am fost la notar si nu nma lamurit deloc
Răspuns la discuția cum pot mosteni?
doar casa este dobandita impreuna cu bunica..terenul pe care sa constuit casa si cel arabil este al bunicului de la parintii sai,succesiunea ce trebuia dezbatuta era DOAR pe casa si 400mp(casa sta sa darame de asta nu am mers in instanta,pt ca nu valoreaza cat sar cheltui)...,restul pana la 2500mp sant ai bunicui el fiind unic proprietar...ar putea sa lase nepotului terenul in vreun fel? ce ar fi mai convenabil ca pret de cheltuieli
buna ziua.am si eu o intrebare: cum imi poate lasa bunicul 'mostenire' in vreun fel pt ca nu sa facut succesiunea de pe urma bunicii dec acum 2 anii,bunicul are 2 fiice dar este in grija mea .bunicul nu are o relatie buna cu ficele lui si ar dori sa imi lase mie casa si terenul,daca este posibil,daca nu macar terenul ..tin sa precizez ca mama e una din ficele sale dar ea nu vrea nimic,mama a incercat sa deschida succesiunea dar sora sa nu este de acord,nu vrea sa faca succesiunea decat dupa moartea bunicului,iar atunci vrea sa vanda si mama nu e de acord..va rog mult sa imi spuneti calea cea mai simpla si cea mai ieftina daca se poate sau o metoda ,o leg care sa le oblige sa dechida succesiunea..va multumesc