Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce drepturi am
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce drepturi am

buna ,am si eu o intrebare ...mama mea este casatorita de 18anii timp in care a construit o casa la care are doar rol pe 400mp din 2500mp restul fiind pe numele soacrei..ce drepturi are maama si fiul ei?daca actele sant pe numele soacrei dupa dec acesteia pot fii acesteia sa vina la succesiune sau mama poate dovedi in vreun fel ca e casa ei?ce demersuri se fac?
Daca Casa apartine mamei dvs este a ei, insa daca restul de pamant apartine soacrei , la decesul acesteia vin la mostenire copii acesteia, inclusiv Sotul dvs. Mergeti cu actele la un avocat sau notar sa va lamureasca.
Mama are dreptul numai la ceea ce detine in proprietate cu acte.
problema e ca singurul act loa casa ar fi rolul de la primarie si atat...