avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2185 soluții astăzi
Forum Activitate zsoltkasoni

Activitate zsoltkasoni

Răspuns la discuția Decadere din drepturi parintesti
Da! Am fost refuzat in repetate randuri! La un moment dat chiar mi-a zis, sa nu o mai deranjez cu nimic legat de copii! "COPIII NU MAI SUNT RESPONSABILITATEA EI"
Buna ziua! Pe aceasta cale, am si eu o intrebare! Sunt divortat de 3 ani de zile! In urma divortului, cei doi copii rezultati in timpul casatoriei, mi-au fost incredintati mie spre crestere, dar custodia sa stabilit ca fiind comuna! Din momentul pronuntarii divortului, pana in prezent, mama lor nu s-a mai implicat deloc in cresterea si educarea lor. Pe baza absentei totale al acesteia, pot cere decaderea ei din drepturile parintesti? Am sanse de a obtine custodia unica si decaderea totala a acesteia din drepturile parintesti??? Va multumesc!
Buna ziua! Am divortat in urma cu 2 ani, iar copiii minori rezultati din casatorie mi-au fost incredintati spre crestere, iar fostei sotii,i-a revenit obligatia de a plati pensie alimentara.Aceasta a inregistrat restante mari, la plata pensiei deoarece si-a incetat activitatea in munca si nu a mai avut servici .Am depus pe numele ei 2 plangeri penale pentru abandon de familie, si in ambele cazuri s-a dat N.U.P. De curand sa reangajat si lucreaza cu forme legale.Intrebarea mea este : Pot din nou sa formulez plangere penala impotriva acesteia pentru recuperarea restantelor pe care le-a acumulat? Pot sa rezolv ceva chiar daca s-a dat N.U.P, pentru acelasi motiv in celelalte cazuri anterioare? Ce pot sa fac mai exact? Rog raspuns! Multumesc.
Răspuns la discuția Plangere penalã pentru calomnie
Buna seara! Din cate stiu eu, Calomnia nu mai figureaza ca infractiune prevazuta si pedepsita
de Codul penal, iar fara martori, nu stiu daca vei reusi sa faci mare lucru.Politia cauta sava impace cat mai rpd, spalandu-se astfel pe maini. Cel mai bine ar fi sa ceri parerea unui avocat.Mult succes!
Buna ziua! intrebarea mea este: daca in urma divortului custodia copiilor este comuna, acest lucru poate sa o scuteasca pe fosta sotie de plata pensiei alimentare care a fost stabilita in sarcina ei?
Am intrebat acest lucru deoarece cand ii cer sa plateasca , raspunsul ei este: avem custodie comuna! nu ma poti obliga!
Editat de moderator simonette12- motiv :conexat cu mesajul postat dupa raspunsul utilizatorului al carui mesaj a fost sters.

Răspuns la discuția pensia alimentare
MULTUMESC PENTRU SFAT!
care sunt caile de atac legale in caz de neplata a pensiei alimentare?