avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate babuinu2002

Activitate babuinu2002

Multumesc pentru raspuns
Firma noastra a fost incadrata in lista contribuabililor mijlocii fara a avea niciuna din conditiile de eligibilitate pentru contribuabili mijlocii. Cifra de afaceri si activele sunt sub jumatate din conditiile reglementate, iar despre angajati nici nu poate fi vorba, avem 7.
Cum putem contesta aceasta decizie, pentru ca din punctul nostru de vedere e o eroare ?
Buna ziua,

Am schimbat in urma cu cateva zile sediul social dintr-un sector in altul. Mentionez ca pe mfinante deja apar in sectorul nou. Ma gandesc ca pentru a vinde catre persoane fizice in noul sector am nevoie de o casa de marcat fiscalizata in noul sector. Am fost cu casa de marcat la sediul din Gerota cu casele de marcat insa ei imi cer fie copie dupa cif sau 010 ca sa vada ca am sediul in noul sector. Am fost la anaf din setorul nou si ei mi-au zis ca in 17 zile lucratoare de abia pot sa mi-l emita, ca de abia atunci se face mutatea, ca apartin momentan de vechiul sector. Ce sa ma sfatuiti sa fac ? Casa de marcat veche nu prea pot sa o folosesc in alta locatie.
Discuție Facturi false
Buna ziua,

Azi am primit o citatie la judecatorie pentru " cerere de realizare a procedurii ordonantei de plata" din partea unui case de avocatura care reprezinta o firma de bauturi alcoolice.
In spatele citatiei si a acestei cereri este atasata o factura de la firma de bauturi catre firma mea. Mentionez ca nu am cumparat niciodata asa ceva de la ei. Ei sunt firma de bauturi din brasov si eu firma de it din bucuresti si evident nu am avut niciodata nicio relatie comerciala/contractuala cu firma respectiva.
Am sunat avocatul care m-a dat in judecata si el mi-a zis ca fostul administrator se pare ca furat mult din firma acoperind cu facturi false si mi-a zis sa trimit o scrisoare la judecatorie si sa le explic asta.
Uitandu-ma pe procesele pe care firma de bauturi le-a mai avut in trecut am vazut ca au castigat o gramada de procese, aparent de acest gen.

Acum eu nu stiu ce sa fac. Mentionez ca nu am experienta judiciara. Sa fac ce mi-a zis avocatul? Sa angajez eu un avocat care sa mearga la proces. Sau sa fac plangere la politie ?

Ma gandesc ca o fi vreo schema prin care firma aia de bauturi impreuna cu avocatii respectivi scot bani pe baza unor facturi false, dar fiind numarul mare de procese castigate in trecut.
Va multumesc,
Mai am o intrebare

In acelasi caz de concediere, am dreptul la ore libere pentru a imi cauta alt loc de munca ? Am inteles ceva de 4 ore.
Buna ziua,
As dori sa stiu clar daca in cazul concedierii pe motive de desfiintare a postului daca se dau sau nu salarii compensatorii.