avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1247 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters267915

Activitate ContSters267915

Răspuns la discuția Tagada paternitatii
Va multumesc pt ajutor.
Imi cer scuze daca deja am mai intrebat acest lucru.
Sunt oarecum confuz si tulburat de tot acest tavalug.
Multumesc din nou.
O seara cat mai placuta !
Revin cu aceasta intrebare obsedanta.
Daca dupa pronuntarea divortului care este acum pe rol, aflu pe diverse cai (test adn) ca nu sunt tatal minorului (3 ani si 4 luni), ce mai pot face? In afara de lustruirea zilnica a coarnelor de cerb lopatar, mai pot nega paternitatea in instanta astfel incat sa anulez pensia alimentara si sa cer eventual chiar si daune morale ?
Adica la asa inselaciune.....X-(#-o Nu de alta dar mai tarziu, la trecerea subsemnatului la cele vesnice, urmasii au drept de mostenire. Urmasii de sange , legali, nu....

Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția INPUTERNICIRE VANZARE APARTAMENT
Multumesc frumos.
O seara cat mai placuta !
Buna Serara !
Va rog sa ma ajutati intr-o chestiune.
As vrea sa fac o inputernicire (sau ceva asemanator) prin care sa deleg o ruda apropiata sa ma reprezinte in vanzarea unui apartament. Tinand cont ca voi fi plecat din tara o lunga perioada, va rog sa-mi spuneti cum este mai bine sa procedez, aceasta inputernicire pe ce perioada maxima o pot face? Sau daca aveti o alta idee....
Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Corectitudinea unui mediator
Va multumesc pt ajutor. Am devenit extrem de activ pe forum de la o vreme....la ce furtuna e in capul meu....
Multumesc din nou.
O seara cat mai placuta !
Sunt solicitat sa merg la un mediator ales de sotia mea (eu am vrut sa alegem unul la intamplare, adica tras la sorti sau...). Ea insista sa facem medierea numai prin acest mediator. Cum nu stau bine financiar nu-mi permit un avocat dar, vreau sa ma asigur ca la mediere nu sunt dezavantajat sau informat eronat de un mediator partinitor. Cum as putea sa ma asigur de corectitudinea (deontologia profesionala) a acestui mediator? In principiu as fi de acord cu divortul daca as obtine un program avantajos de vizitare a minorului tinand cont ca sotia mea este foarte grabita in a obtine acest divort cat mai repede (nu indraznesc sa ma gandesc la motive dar nici nu mai conteaza). Si inca ceva. Ea tine mortis sa-si pastreze numele meu si dupa casatorie. Ma afecteaza cu ceva?
Ma rog, prioritara e intrebarea referitoare la corectitudinea mediatorului.
Multunesc anticipat.
Răspuns la discuția program vizitare minori
Va multumesc tuturor pt ajutorul acordat.
desi nu sunt de acord cu divortul, nu il pot bloca. Voi lupta totusi sa obtin un program de vizita cat mai avantajos in speranta ca nu voi pierde legatura cu copilul meu (desi mama si sustinatorii dumneaiei fac eforturi sa...ma rog).
Va doresc o seara cat mai placuta !
Multumesc din nou !
Răspuns la discuția program vizitare minori
multumesc frumos pt sfaturi.
da, uitasem de Sarbatori.
Multumesc.
Răspuns la discuția program vizitare minori
Multumesc.
Scuze ca insist, dar, de regula, cum stabileste instanta ?
Adica, am voie la 2 week-end-uri pe luna la domiciliul meu?
Ma rog + vacante si alte perioade?
Sunt la primul divort (nu e o scuza), sper ca si ultimul...
Multumesc.
Uitasem. Inca ceva: daca pana la termenul efectiv al divortului una din parti se razgandeste cu privire la termenii medierii, o poate anula fara probleme ?
Multumesc.
Buna ziua.
Se pare ca pana la urma voi fi nevoit sa accept inevitabilul, asa ca...In fine, ideea este ca as vrea sa stiu cum pot obtine in urma medierii un program cat mai avantajos de vizitare a copilului meu minor care va ramane fireste in grija mamei ? De regula, daca nu ne intelegem pe acest aspect la mediere, instanta de judecata cum stabileste? Eu as vrea cat mai des si cel putin un week-end complet pe luna la domiciliul meu, perioade mai mari in viitoarele vacante de vara si iarna (acum copilul are 3 ani, nu e cazul inca dar pt viitor).
Deci cat acorda de regula instanta si cat pot eu obtine, in urma medierii inainte de a ajunge efectiv la judecata?
Va multumesc anticipat.