avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate georgecojocaru

Activitate georgecojocaru

Buna seara! Vreau sa intreb comunitatea avocatnet.ro in legatura cu stimulentul de insertie.
Situatia este urmatoarea : sotia percepe in acest moment Indemnizatie crestere copil pentru primul copil care implineste 2ani in luna octombrie 2022. Este insarcinata urmand a naste in luna august 2022.
Daca eu ca tata solicit sa intru pentru luna tatalui in CCC, dupa CCC-ul meu pot solicita revenirea la munca si incasarea stimulentului de insertie, iar din luna august si sotia sa solicite plata indemnizatiei de crestere copil pentru cel de-al doilea copil?
Se pot incasa simultan atat stimulentul de insertie pentru tata si indemnizatie crestere copil pentru mama?
Multumesca anticipat pentru raspunsuri!
Buna seara!
Am o intrebare in privinta indemnizatiei pentru crestere copil.
Sotia a fost angajata pe data de 04.11.2019 iar copilasul nostru s-a nascut pe data de 07.10.2020,deci are cotizate 11luni si 3zile. Exista vreo exceptie in lege prin care se considera luna nasterii a 12-a? Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Am fost elev intr-o scoala post liceala a MAI timp de 1 an...inainte de perioada aceasta nu am lucrat,am fost plecati in strainatate.
Cu perioada de elev in care am.perceput o solda,credeti ca pot solicita stimulentul?
Multumesc!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Eu din septembrie 2019 lucrez in cadrul MAI.Nu cred ca voi opta pt concediu in conditiile in care sotia oricum va sta acasa.Sa vedem si ce se va intampla la serviciul sotiei.
Dar in legatura cu acest ajutor de 650lei ce cerinte sunt,cum se numeste si unde se poate solicita acordarea lui?
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Saptamana viitoare vom merge la control pentru confirmarea sarcinii,credem ca 5 saptamani.
Inainte de acest job nu a lucrat,casnica din toamna anului 2017.
Vom vedea ce decizii luam in privinta contractului ei de munca,important sa fim sanatosi si noi si bebe.
Multumesc frumos!

Ionut.ion a scris:

Cate saptamani de sarcina are?
Inainte de acest job ce ocupatie a avut?
Dar dvs.?
Sotia poate discuta cu angajatorul, sta o perioada acasa si apoi reveni la job, daca aveti cu cine lasa copilul.

Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil

Din pacate si eu am inceput munca de putin timp,nici eu nu ma incadrez
Deci raportul de munca o sa i se sfarseasca prin demisie,nu?
Sa mai asteptam sa ii reinnoiasca contractul sau sa le spuna la momentul incheierii celui prezent?
Multumesc!
Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Nu aveti ce plati, din pacate.
DAr puteti depune dvs. actele pentru a beneficia de acest concediu, daca indepliniti conditiile....

Buna ziua.Am aflat de curand ca sotia este insarcinata si as dori sa aflu mai multe despre indemnizatie de crestere de 2 ani.
Sotia lucreaza in prezent cu un contract pe perioada determinata de 6 luni ce mai mult ca sigur i se va prelungi,iar in trecut nu a mai lucrat,deci nu indeplineste conditia sa fii contribuit 12 luni in ultimele 24 luni.
Daca platim asigurarile sociale aferente anului 2019,cele pentru persoana ce nu a perceput venituri,in jurul sumei de 1250lei,putem percepe indemnizatia?
Dar in cazul in care cei doi soti se pun de comun acord , asta dupa ce hotararea a fost definitiva , se poate face plata sultei fara taxele la stat , cum se procedeaza in cazul asta?
multumesc pentru raspunsuri.in cazul nostru hotararea a ramas definitiva dar pentru moment mama nu are toti banii,reusind sa ii aiba in cateva luni.cum putem prelungii plata sultei in mod legal?deoarece cu tatal nu se poate vorbii,si nici nu am mai incercat sa ne punem de acord.mama vrea sa ii dea banii fara nici o problema,doar ca nu dispune de suma respectiva momentan,si vrem sa ne informam sa nu riscam sa se ajunga la vanzarea bunurilor.inainte de vanzarea bunurilor executarea silita se referera la ea , nu in sensul vanzarii prin licitatie?
multumesc frumos pentru raspuns.daca pot sa va intreb , in cazul unui recurs se platesc alte taxe?si daca tatal cere executarea silita,asta inseamna ca trebuie sa ii platim fortat,si abia in cazul in care nu ii platim se pun bunurile in vanzare?