avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

indemnizatie crestere copil

Buna ziua.Am aflat de curand ca sotia este insarcinata si as dori sa aflu mai multe despre indemnizatie de crestere de 2 ani.
Sotia lucreaza in prezent cu un contract pe perioada determinata de 6 luni ce mai mult ca sigur i se va prelungi,iar in trecut nu a mai lucrat,deci nu indeplineste conditia sa fii contribuit 12 luni in ultimele 24 luni.
Daca platim asigurarile sociale aferente anului 2019,cele pentru persoana ce nu a perceput venituri,in jurul sumei de 1250lei,putem percepe indemnizatia?
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 10:09, 10 Februarie 2020
Buna ziua,
Nu aveti ce plati, din pacate.
DAr puteti depune dvs. actele pentru a beneficia de acest concediu, daca indepliniti conditiile....

Din pacate si eu am inceput munca de putin timp,nici eu nu ma incadrez
Deci raportul de munca o sa i se sfarseasca prin demisie,nu?
Sa mai asteptam sa ii reinnoiasca contractul sau sa le spuna la momentul incheierii celui prezent?
Multumesc!
Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Nu aveti ce plati, din pacate.
DAr puteti depune dvs. actele pentru a beneficia de acest concediu, daca indepliniti conditiile....

Cate saptamani de sarcina are?
Inainte de acest job ce ocupatie a avut?
Dar dvs.?
Sotia poate discuta cu angajatorul, sta o perioada acasa si apoi reveni la job, daca aveti cu cine lasa copilul.
Ultima modificare: Vineri, 7 Februarie 2020
Ionut.ion, utilizator
Saptamana viitoare vom merge la control pentru confirmarea sarcinii,credem ca 5 saptamani.
Inainte de acest job nu a lucrat,casnica din toamna anului 2017.
Vom vedea ce decizii luam in privinta contractului ei de munca,important sa fim sanatosi si noi si bebe.
Multumesc frumos!

Ionut.ion a scris:

Cate saptamani de sarcina are?
Inainte de acest job ce ocupatie a avut?
Dar dvs.?
Sotia poate discuta cu angajatorul, sta o perioada acasa si apoi reveni la job, daca aveti cu cine lasa copilul.

Corect, ei sunt cei mai importanti.
Dar dvs. ce ocupatie ati avut?
Poate puteti beneficia dvs. de acest concediu.
Sau, daca nu doriti concediul, puteti beneficia de un stimulent, acum in cuantum de 650 de lei, primit pe langa salariu.
Sarcina usoara!
Ultima modificare: Vineri, 7 Februarie 2020
Ionut.ion, utilizator

Alte discuții în legătură

Buna ziua, daca gravida nu a lucrat 12 luni inainte de a naste, ... camypos camypos Buna ziua, Daca gravida nu a lucrat, 12 luni inainte de a naste, deci nu are dreptul la c.c.c., sotul poate solicita stimulentul de insertie, daca nici el nu ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate si ccc Camelia-G Camelia-G Buna ziua!Am si eu o intrebare.Am aflat de curand ca sunt insarcinata si nu ma asteptam la acest lucru deoarece m-am angajat de curand si s-ar putea sa nu pot ... (vezi toată discuția)
Buna ziua.daca sunt eleva ,clasa a 10 a la liceu tehnic ,învatamant ... Mariana Cocor Mariana Cocor Buna ziua.Daca sunt eleva ,clasa a 10 a la liceu Tehnic ,învatamant profesional si am frecventat cursurile fara oprire ,pot lua indemnizatie crestere copil ... (vezi toată discuția)