avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2012 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarare judecatoreasca pentru divort si partaj in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarare judecatoreasca pentru divort si partaj in acelasi proces

Buna seara!
Am mare nevoie de un raspuns la o problema.Mama mea a divortat de tatal meu,si au facut un proces atat pentru divort cat si pentru partaj.Hotararea judecatoareasca s-a pronuntat in 02 decembrie 2015.hotararea a fost in defavoarea mamei dar aa decis sa nu depuna apel in recurs.Dupa cum a informat-o avocatul daca in 30 de zile nu depune recursul,pentru ca hotararea sa ramana definitiva si irevocabila trebuie sa o legalizeze una din parti.Este adevarat?
Asta era una din intrebari.Un alt lucru care ne intereseaza este in legatura cu partajul,mama mea alegand sa ramana cu apartamentul si sa ii platesca sulta stabilita.Cum trebuie procedat pentru plata acesteia?Daca momentan nu dispune de banii necesari platii ei,ce se intampla?Se ajunge la executare silita?Dupa cat timp de la hotarare?
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!
Buna seara,
La 30 de zile DE LA COMUNICARE, daca niciuna din parti nu formuleaza o cale de atac, in speta recurs, atunci sentinta ramane definitiva.
Din acel moment ea poate sa fie legalizata de oricare parte interesata.
Daca tatal, caruia i se datoreaza sulta, doreste sa faca rau, atunci va putea sa solicite executarea silita a tuturor bunurilor mobile sau imobile pana la concurenta.
Se poate ajunge la vanzarea imobilului la licitatie el luand sulta si restul luand mama dumneavoastra.
Cred ca cel mai bun lucru este ca mama dumneavoastra sa formuleze recurs si sa solicite, printre altele, plata sultei in rate.
E de discutat cu avocatul dumneavoastra intrucat acesta stie toate actele din dosar.
multumesc frumos pentru raspuns.daca pot sa va intreb , in cazul unui recurs se platesc alte taxe?si daca tatal cere executarea silita,asta inseamna ca trebuie sa ii platim fortat,si abia in cazul in care nu ii platim se pun bunurile in vanzare?
Dl. avocat, in cazul divortului, singura cale de atac este apelul. Recursul este inadmisibil potrivit art. 483 alin (2) rap. la art. 94 pct. 1 lit. a).

De asemenea, in cazul in care hotararea devine definitiva prin neapelare, avand forta probanta a unui inscris autentic (art. 434), nu are nevoie de nicio legalizare.
multumesc pentru raspunsuri.in cazul nostru hotararea a ramas definitiva dar pentru moment mama nu are toti banii,reusind sa ii aiba in cateva luni.cum putem prelungii plata sultei in mod legal?deoarece cu tatal nu se poate vorbii,si nici nu am mai incercat sa ne punem de acord.mama vrea sa ii dea banii fara nici o problema,doar ca nu dispune de suma respectiva momentan,si vrem sa ne informam sa nu riscam sa se ajunga la vanzarea bunurilor.inainte de vanzarea bunurilor executarea silita se referera la ea , nu in sensul vanzarii prin licitatie?
E prea târziu acum, trebuia sa fi obținut un termen de gratie în timpul procesului.

Alte discuții în legătură

Partaj Dragos-Alexandru Dragos-Alexandru In urma procesului de partaj al parintilor mei mama a primit un apartament conditionata de plata unei sulta de 50 000 R.O.N. As dorii sa stiu ce se intampla in ... (vezi toată discuția)
Consultanta partaj-sulta Cimpanu Adriana Cimpanu Adriana In urma unui proces de partaj cu sentinta definitiva a-m obtinut eu 70% cota parte din imobil iar fostul sot 30%.Valoarea imobilului in anul 2008 a fost ... (vezi toată discuția)
Sulta partaj mauricio mauricio Buna ziua... am nevoie de ajutor... Divortul este definitiv, partajul de asemenea (apel si recurs, hotarare irevocabila)... Trebuie sa dau fostei sotii o ... (vezi toată discuția)