avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate europe

Activitate europe

Răspuns la discuția Deducere personala
Multumesc pentru precizari
Nu ma interesa impozitul castigat ci faptul ca este in intretinerea mea si ca este un venit dupa tatal sau.
Daca vrea sa depuna dosar la facultate pentru bursa sociala nu poate pentru ca se leaga de veniturile mele,deci nu este considerat persoana independenta.
In cazul veniturilor supuse impozitarii, intelegeam ca aceasta deducere nu este aplicata pentru a nu exista dublari.
Răspuns la discuția Deducere personala
Sunt de acord.
Dar,
Art 94. din normele de aplicare:
Sunt considerate persoane aflate în întreţinere militarii în termen, militarii cu termen redus, studenţii şi elevii militari ai instituţiilor de învăţământ militare şi civile, peste vârsta de 18 ani, dacă veniturile obţinute sunt mai mici sau egale cu 2.500.000 lei lunar.
Pentru ca o persoană să fie în întreţinere, aceasta trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
- existenţa unor raporturi juridice între contribuabil şi persoana aflată în întreţinere;
- persoana fizică întreţinută să aibă venituri impozabile şi neimpozabile mai mici sau egale cu 2.500.000 lei lunar.
Dacă venitul unei persoane aflate în întreţinere depăşeşte 2.500.000 lei lunar, ea nu este considerată întreţinută.
(Normă metodologică din 22/01/2004 de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal)
Pensia de urmas de 350 lei nu este impozabila.
Deci nu ar trebui luata in calcul , la fel si bursele.
Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati :
- pot beneficia de deducere personala pentru copilul care are peste 18 ani si care urmeaza o forma de invatamant la zi? Mentionez ca are pensie de urmas de 350 lei.
Multumesc
In data de 11.04.2014 a fost intocmit Raportul de audit a Curtii de Conturi.
In data de 08.05.2014 a fost emisa Decizia Curtii de Conturi,primita la UAT in data de 13.05.2014.
In data de 01.07.2014 a fost transmisa Incheierea la contestatia primarului.
In data de 04.07.2014 a fost emisa Dispozitia primarului privind imputare a sumei reprezentand sume acordate necuvenit si foloase nerealizate reprezentand sume acordate necuvenit cu titlu de spor pentru conditii periculoase si vatamatoare in perioada 01.03.2011-28.02.2014.
In data de 28.07.2014 am introdus actiune in instanta privind suspendarea Dispozitie Primarului.
Este legala dispozitia Primarului ?
Vor sa ne opreasca 1/3 din salariu .
Este legal?

Suntem functionari publici .
Ce ne sfatuiti ?
Multumim.
Răspuns la discuția Certificat de moºtenitor
Vă mulţumesc pentru sfaturi.
Am discutat cu un notar si mi-a spus ca se poate elibera un certificat de mostenitor pe baza sentintei civile, şi ca suprafetele pot fi determinate în functie de procentul fiecaruia din aceasta(sentinta).
Răspuns la discuția Certificat de moºtenitor
Am vorbit cu ei.Nu sunt interesati.
Ce trebuie sa fac pentru a-i notifica ?
Răspuns la discuția Certificat de moºtenitor
Titlul de proprietate a fost emis ulterior Sentintei Civile, adica in anul 2001.
Pe ceilalti mostenitori nu-i intereseaza.
M-am interesat la notar si mi-a spus ca trebuie luat de la capat cu mostenirea, adica parti egale cu care ceilalti nu sunt de acord pentru ca a trebuit sa cedez din cota mea ca sa ne intelegem, iar la un avocat mi-a spus ca va trebui sa fie nevoie de expertiza.
Răspuns la discuția Certificat de moºtenitor
Notarul are posibilitatea de a transforma aceste cote de actiuni în suprafete având în vedere faptul că a existat o întelegere mai precis o sentinţă?
În anul 1998 printr-o sentinţă civila am primit 20 % din valoarea actiunilor la SC Agroindustriala(fost IAS), masa succesorală fiind suprafata de 8,25 ha în actiuni.Suprafata de 8,25 ha avea o valoare , conform Deciziei eliberate de Prefectura.
În anul 2001 pe numele defunctei, pentru cele 8,25 ha a fost emis titlul de proprietate.
Sunt 4 mostenitori cu cote de 20%,25%,30% si 25%.
Cum pot sa transform cota de 20 % în suprafata de teren cu o cheltuiala cât mai mică şi fara participarea celor 3 mostenitori care nu sunt interesaţi.
Am un teren agricol în judeţul Vrancea, domiciliul meu fiind în judeţul Galaţi.
În anul 2012 am semnat o tranzacţie care mă obliga sa perfectez actele până la sfârşitul anului.Sunt dat în judecată în Galati, pentru perfectarea actelor.
Vreau să ştiu dacă este corect şi dacă nu trebuia să fie depuse actele de catre reclamant la instanţa din Focşani.
Vă mulţumesc.